Yer tespitine yönelik bir GSM yer parmak izi yönteminin geliştirilmesi
Developing a GSM location fingerprint method for location finding
- Tez No: 386289
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI GÖKHAN İLK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, GSM mobil istasyonlarının yerlerinin tespitine yönelik olarak bir GSM yer parmak izi yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemde, alışılagelmiş yer parmak izi yöntemlerinde kullanılan mutlak güçlere dayalı algoritmaların aksine, yayın yapan istasyonların farksal güçlerine dayalı bir algoritma oluşturulmuştur. Saha uygulamasının ilk aşamasında, farklı bölgelerden toplanan GSM ve GPS verileri ile bir yer parmak izi veritabanı oluşturulmuştur. Saha uygulamasının ikinci aşamasında ise, veritabanı oluşturmuş bölgelerde, anlık GSM verileri veritabanı ile kıyaslanarak yer tespit çalışmaları yapılmış ve sonuçlar bu noktaların gerçek koordinatları ile karşılaştırılmıştır. Geliştirilen yöntemin başarım düzeyi, alışılagelmiş GSM yer parmak izi yöntemleri ve üçgenlemeye dayalı GSM yer tespit yöntemlerinin başarım düzeyleri ile kıyaslanmıştır. Geliştirilen yer parmak izi yöntemi; Ankara'da Ümitköy-Çayyolu ile Batıkent mevkilerinde sırasıyla 199.4 m ve 215.7 m ortalama hata ile yer tespiti yapılmasına olanak sağlamış ve hem mutlak güçlere dayalı GSM yer parmak izi yöntemlerinden hem de üçgenlemeye dayalı GSM yer tespit yöntemlerinden daha başarılı olmuştur. Farklı marka ve modellerde cep telefonları ile yapılan yer tespit çalışmaları sonucunda ise, geliştirilen yöntemin marka ve model değişiminden alışılagelmiş GSM yer parmak izi yöntemlerine göre daha az etkilendiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a GSM location fingerprint method aimed for finding the location of mobile stations has been developed. On the contrary of customary location fingerprint methods which use algorihms based on absolute powers, an algorihm based on differential powers has been formed with the developed method. At the first stage of the field implementation, a location fingerprint database was formed with the GSM and GPS data collected from different regions. At the second stage of the field implementation, there has been performed a location finding process by comparing the instant GSM data with the database on the field where the database was formed, and the results were checked with the actual coordinates. The success level of the method that was developed, was compared with the success rates of the customary location fingerprint methods and the GSM location finding methods based on triangulation. The developed location fingerprint method provided a result with average of 199.4 m and 215.7 m errors on Ankara Ümitköy-Çayyolu and Batıkent regions, being more successful than GSM location fingerprint methods based on absolute powers and GSM location finding methods based on triangulation. The results of the location finding process in which cellular phones with different brands and models were used showed that, the method that was developed was less affected by the change of brands and models, compared with the customary methods.