Çinko oksit (ZnO) nanokompozitlerin doğrusal olmayan optik özellikleri
Nonlinear optical properties of zinc oxide (ZnO) nanocomposites
- Tez No: 386296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÜL YAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, ZnO nanoparçacıklarının doğrusal olmayan soğurma özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. PMMA matrisi içerisine dağıtılan ZnO nanoparçacıkları ile tek katlı nanokompozit ince filmler elde edilmiştir. Değişen nanoparçacık konsantrasyonunun, doğrusal ve doğrusal olmayan optik özellikleri ne denli değiştireceğini incelemek amacıyla %10, %20, %25 ve %25 oranlarında ZnO içeren filmler hazırlanmıştır. Elde edilen filmlerin doğrusal soğurma ve floresans deneyleri yapılmıştır. Film konsantrasyonları arttıkça yasak enerji bant aralığının düştüğü gözlemlenmiştir. Külçe haldeki ZnO ile farklı konsantrasyonlardaki nanokompozit ZnO?nun yasak enerji bant aralığı değerleri farklı çıkmıştır. Bu farklılığın nedeninin kusur seviyelerine bağlı olan elektronik geçişler olabileceği düşünülmüştür. Doğrusal olmayan soğurma özelliklerinin araştırılması için açık yarık Z-tarama tekniği kullanılmıştır. ZnO/PMMA filmlerin açık yarık Z-tarama deneyleri 4 ns ve 65 ps atma süreli Nd:YAG lazer sistemleri ile yapılmıştır. Bütün konsantrasyonlarda her iki lazer kaynağı ile alınan ölçümlerde doğrusal olmayan soğurma gözlenmiştir. Film konsantrasyonları arttıkça doğrusal olmayan soğurma katsayısının arttığı gözlemlenmiştir. Açık yarık Z-tarama deneyleri sonucunda, literatürde yayınlanmış olan doğrusal olmayan soğurma katsayısı değerlerinden yaklaşık 10 kat büyük değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nonlinear optical absorption properties of ZnO nanoparticles have been investigated. The single layer nanocomposites are obtained with the ZnO nanoparticles dispersed in PMMA matrix. To observe the chancing linear and nonlinear optical properties with the change of particle concentration, wt.%10, %20, %25 and % 30 contained thin films are prepared. Linear absorption and fluorescence experiments were performed with the films. The bandgap of the films decreases with increasing the film concentrations. The bandgap of bulk ZnO and the nanocomposites with different concentration ZnO nanoparticles have different. This differenece is thought to be the cause of the electronic transitions which are depending on defect levels. To investigate the nonlinear optical absorption properties open aperture Z-scan technique is used. The open aperture Z-scan experiments of ZnO/PMMA thin films were held with 4 ns and 65 ps pulse duration ND:YAG laser systems. Nonlienar absorption has been observed in all measurements which taken with both laser sources in all concentration. The nonlinear absorption coefficients increases with increasing the film concentrations. The nonlinear absorption coefficients derived from open aperture Z-scan experiments are 10 times larger than the values published in literature.