Milli kızılötesi atmosferik arkaplan modelleme yazılımı ve Türkiye kızılötesi atmosferik arkaplan modeli
National infrared atmospheric background modeling software and infrared atmospheric background model of Turkey
- Tez No: 386297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Atmosferik ortamdan kaynaklanan etkiler kızılötesi elektromanyetik spektrumda çalışan elektro-optik algılayıcılar açısından önemli bir performans etkenidir. Bu etkilerin modellenmesi ve algoritmalarının oluşturulması özellikle kızılötesi elektronik harp ve benzeri alanlarda önemli bir yere sahiptir. Kızılötesi uygulamalarda, simülasyonlarda ve hesaplamalarda önemli etkileri olan ortamın, dinamik bir süreklilik olmasından dolayı etkilerinin düşük hata oranlarında (
Özet (Çeviri)
The effects of the atmospheric environment are known as an important factor for the performance of the electro-optical sensors working in the infrared wavelengths of electromagnetic spectrum. Modelling of these effects and developing the modelling algoritms are placed an important role especially in electronic warfare applications and similar fields. Obtaining low error rates (