Püskürtme yöntemiyle büyütülen Cu katkılı ZnO filmlerin optiksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of optical properties of Cu doped ZnO deposited by means of spray method
  1. Tez No: 386299
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Cu katkılandırılmış ZnO ince filmlerin yapısal ve optiksel özelliklerinin incelenmesidir. Bu amaçla saf, %1, %2, %5, %10 ve %25 Cu katkılandırılmış ZnO ince filmler cam alt tabanlar üzerinde kimyasal püskürtme yöntemi ile büyütülmüş ve X-ışınları toz kırınım yöntemiyle filmlerin yapısal analizleri gerçekleştirilmiştir. Saf ZnO çözeltisi ile kaplanan filmlerde en şiddetli pik (002) düzleminde, Cu katkılı ince fimlerde ise en şiddetli pikler (100) düzleminde gözlenmiştir. Katkılama oranı arttığında pik şiddetlerinde ve kristal boyutunda azalma olduğu gözlenmiştir. ZnO ince filmlerin 300-1600 nm dalga boyu aralığında UV-VIS spektrumları alınmıştır. Bu spektrum yardımıyla ince filmlerin kırılma indisi, kalınlık ve soğurma sabiti değerleri hesaplanmıştır. Dalga boyunun artışı ile kırılma indisinin de arttığı gözlenmiştir. α2- hν grafiklerinden yararlanarak bant aralıkları elde edilmiştir. Bant aralığının 3.17 eV ile 3.06 eV aralığında olduğu ve katkılandırma oranı arttıkça bant aralığının azaldığı gözlenmiştir. Tek osilatör enerjisi (Eo), elektronik dağılım enerjisi (Ed) , reel (ε1) ve imajiner (ε2) dielektrik sabiti değerleri hesaplanmıştır. Inα-hν grafiği yardımıyla Urbach parametresi hesaplanmış ve bu değerin 146 meV ile 552 meV arasında değiştiği ve katkılandırma oranı arttıkça Urbach parametresi değerinin arttığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate structural and optical propeties of Cu doped ZnO thin films. For that purpose undoped, 1 % , 2 % , 5 % 10% and 25 % Cu doped ZnO thin films grown on the glass substrates by spray pyrolysis technique and the structural analyses of films were done with X-rays powder diffraction (XRD) method. It was seen that pure ZnO films have (002) preferred orientation and Cu doped ZnO films have (100) preferred orientation. When the doping percentage increases, there has been a decrease in the strenght of the peaks and the grain size. The optical absorbance through the films was measured spectrophotometrically in the wavelength range 300-1600 nm. By using this spectrum refractive index, film thickness and absorption coefficient was estimated. It was seen that refractive index incerases due to an incerase in wavelenght. The optical energy gap values were estimated from α2- hν graphs and values were found in between 3.17 eV and 3.06 eV, and this values decreased due to an increase in doping percentage. Single oscillator energies, electronic dispersion energies, real (ε1) and imaginer (ε2) dielectric constants were calculated. Urbach parameters were calculated from Inα-hν graph and it was seen that the value of Urbach parameters are in between 146 meV and 552 meV and this values inceased due to an incease in doping percentage.