Alternatif kütleçekim kuramlarında kütleçekimsel dalgaların incelenmesi
Analysis of gravitational waves in the alternative theories of gravitation
- Tez No: 386300
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi, yaklaşık yüz yıldır pek çok gözlem ve deney ile öngörüleri son derece uyumlu bir biçimde sınanan, kütleçekimi etkileşmelerinin modeli olarak görülmektedir. Zayıf kütleçekimi alanı yaklaşıklığında klasik başarıları arasında; Güneş sistemindeki gezegenlerin hareketleri, ışığın bir yıldızın çevresinden geçerken yörüngesindeki sapmanın öngörülmesi, ışığın kütleçekimsel kırmızıya kayması vb. sayılabilir. Bugüne kadar Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi'nin doğru olmadığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Newton fiziğinde karşılığı bulunmayan ve Einstein'ın kütleçekim teorisinin öngörülerinden biri olan kütleçekimi dalgalarının dolaylı etkisi Hulse ve Taylor tarafından 1974'te PSR1913+16 çift yıldız sistemi üzerinde gözlenmiştir. Günümüzde LISA, AdvancedLIGO, BICEP2 vb. tarafından kütleçekimi dalgalarının gözlemi üzerine yapılan araştırmalar nedeniyle bu konu akademik cazibesini korumaktadır. Bu çalışmada, kütleçekim dalgaları önce Genel Görelilik Teorisi ardından da alternatif teorilerden biri olan f(R)-kütleçekimi teorisi çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Einstein's General Relativity is considered as the model of the gravitational interactions whose predictions are well tested by experiments and observations for a hundred years. Light bending, planetary precession and gravitational redshift may be listed as the classical achievement of this theory in case of weak field approximation. There is no evidence disproving General Relativity up to the present. Indirect effect of the gravitational waves which has no place in Newton's theory but which is a direct prediction of General Relativity is observed on the PSR1913+16 binary system by Taylor and Hulse in 1974. Because of the current researches driven by LISA, AdvencedLIGO, BICEP2 etc. this phenomena keeps its own academic charm. In this work gravitational radiation is analysed first in the concept of General Relativity and then in f(R)-gravity.