Modal superposition rulas for three dimensional linear structures
Üç boyutlu lineer yapılar için modal kombinasyon kuralları
  1. Tez No: 38634
  2. Yazar: DEDE SİNAN AKKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGİN ÇITIPITOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
oz ÜÇ BOYUTLU LİNEER YAPILAR İÇİN MODAL KOMBİNASYON KURALLARI AKKAR, Dede Sinan Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ergin Çıtıpıtıoğlu Ocak, 1995, 152 sayfa. Bu çalışmada, modal kombinasyon metodlarmm tek yönlü ve çok yönlü deprem yükleri altındaki davranışları araştırılmıştır. Çalışma, lineer, üç boyutlu asimetrik binalar üzerine yoğunlaştırılmıştır. İlk önce deprem kayıtları frekans içeriklerine göre sınıflandırılmıştır. Daha sonra modal kombinasyon metodlarmın sonuçlarını görmek için seçilen model yapılar bu guruplandırılmış depremler ile yüklenmiştir. Analiz sonucunda, depremlerin frekans içeriklerinin, binaların rijitlik ve geometrilerinin modal kombinasyon metodlarmm doğruluğunda önemli olduları görülmüştür. Çalışmanın sonunda, tek yönlü deprem yüklemeleri için, deprem karekteristiği ve yapıların rijitlikleri göz önüne alınarak, değişik kombinasyon metodları önerilmiştir. Ayrıca, asimetrik binalarda çok yönlü deprem yükleri için“yüzde 30”kuralının yeterli olmadiğı gözlenmiş ve çeşitli denemeler sonucunda“yüzde 45”kuralının bu tip durumlarda daha iyi davrandığı sonucuna varılmıştır.Anahtar kelimelenDeprem mühendisliği, mukabele spektrumu, modal kombinasyon kuralları, üç boyutlu yapılar, dinamik analiz. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 624.03.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODAL SUPERPOSITION RULES FOR THREE DIMENSIONAL LINEAR STRUCTURES AKKAR, Dede Sinan M.S. Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ergin Çıtıpıtoğlu January, 1995, 152 pages. In this study, the performance of modal combination rules under single and spatial excitations are evaluated. The study is focused on linear, three dimensional irregular structures. The first task attempted is the classification of the earthquake records according to their frequency contents. Then the chosen sample structures are excited by these classified earthquakes to observe the behaviour modal combination rules. The results are compared with those obtained by time history analysis. The analysis indicates that, the frequency content of earthquakes, rigidity and geometry of structures play an important role in the accuracy of modal combination rules. At the end of the study, different combination methods are recommended for single component horizontal excitations considering the characteristics of earthquakes and rigidity of structures. Also, for spatial excitations for asymmetric structures, the inadequacy of“30 percent”rule is observed and after making many trials it is concluded that“45 percent”rule behaves much better in such situations. iiiKeywordsrEarthquake engineering, response spectrum, modal combination rules, three dimensional structures, multi-component excitation, dynamic analysis. Science Code: 624.03.01 IV