Sudaki farklı ağır metal iyonlarının Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis ve Ulva prolifera tarafından biyosorpsiyonu
Biosorption of different heavy metal ions from aqueous solutions by Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis and Ulva prolifera
  1. Tez No: 386350
  2. Yazar: MEHMET GÖRKEM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz' in Mersin sahilinde üreyen yeşil ve kırmızı alglerden Gayralia oxysperma (yeşil), Hypnea musciformis (kırmızı) ve Ulva prolifera (yeşil)'ya bakır(II), nikel(II) ve krom(VI) iyonlarının biyosorpsiyon yöntemi ile gideriminde en uygun ortam koşulları belirlenerek; proseslere ait denge, kinetik ve termodinamik parametreler belirlenmiştir. Bakır(II) iyonlarının; Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis ve Ulva prolifera?ya biyosorpsiyonunda en uygun başlangıç pH'ı 4, ortam sıcaklığı 30C ve başlangıç bakır(II) iyon derişimi 200 mg/L olarak saptanmıştır. Nikel(II) iyonlarının; Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis ve Ulva prolifera'ya biyosorpsiyonunda en uygun başlangıç pH'ı 5, ortam sıcaklığı 40C ve başlangıç nikel(II) iyon derişimi 200 mg/L olarak saptanmıştır. Krom(VI) iyonlarının Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis ve Ulva prolifera'ya biyosorpsiyonunda en uygun başlangıç pH'ı 2, optimum ortam sıcaklığı 20C ve başlangıç krom(VI) iyon derişimi 200 mg/L olarak saptanmıştır. Bakır(II) iyonlarının, nikel(II) iyonlarının ve krom(VI) iyonlarının Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis ve Ulva prolifera'ya biyosorpsiyonunda denge verilerinin Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygunluğu belirlenmiştir. Bakır(II) iyonlarının, nikel(II) iyonlarının ve krom(VI) iyonlarının Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis ve Ulva prolifera?ya biyosorpsiyon kinetiğinin yalancı ikinci mertebe kinetik modeli ile gösterebileceği belirlenmiş, giderimde tanecik içi difüzyon ve adsorbsiyonun etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca termodinamik parametrelerden entalpi değişimi, nikel ve bakır iyonu biyosorpsiyonu için negatif, krom iyonları için pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Optimal ambient conditions for biosorption of copper(II), nickel(II) and chrome(VI) ions to Gayralia oxysperma (green), Hypnea musciformis (red) and Ulva prolifera (green), green algaes and red algae seen along Mersin coastline in the Mediterranean, by using biosorption method have been determined in this study. In addition, equilibrium, kinetic and thermodynamic parameters related to processes were identified. In biosorption of copper(II) ions to Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis and Ulva prolifera, optimal initial pH was measured as 4.0, temperature was 30C and initial copper(II) ion concentration was 200 mg/L. In biosorption of nickel(II) ions to Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis ve Ulva prolifera, optimal initial pH was measured as 5, temperature was 40C and initial nickel(II) ion concentration was 200 mg/L. In biosorption of chrome(VI) ions to Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis and Ulva prolifera, optimal initial pH was measured as 2, temperature was 20C and initial chrome(VI) ion concentration was 200 mg/L. Compatibility of equilibrium data with Langmuir and Freundlich isotherm models were designated in biosorption of copper(II) ions, nickel(II) ions and chrome(VI) ions to Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis and Ulva prolifera. It was determined that biosorption kinetics of copper(II) ions, nickel(II) ions and chrome(VI) ions to Gayralia oxysperma, Hypnea musciformis and Ulva prolifera could be demonstrated by a pseudo second order kinetic model and it was concluded that intraparticle diffusion and adsorption was effect in the biosorption. In addition, enthalpy variation one of the thermodynamic parameters; were negative for nickel(II) and copper(II) ions and was positive for chrome(VI) ions for biosorption process.