Bazı şaraplık ve sofralık üzüm çeşitlerinde toplam fenolik madde, toplam antosiyanin ve antioksidan kapasite miktarlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of total phenolic compounds, total anthocyanin and antioxidant capacity of some table and wine grape cvs.
- Tez No: 386375
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fenol asitleri grubu içerisinde yer alan trans resveratrol, tanenler grubu içerisinde yer alan kateşin ve epikateşin ile flavonoidler grubu içerisinde kuersetin ve rutinin insan sağlığına olumlu etkilerinin tespit edilmesinden itibaren bu konu ile ilgili çalışmalar günümüzde önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu tez çalışmasında 11 farklı bölgeden alınan toplam 73 adet Vitis vinifera L. ve Vitis labrusca L. çeşit ve tiplerine ait çekirdek, kabuk, salkım ve yapraklar bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Çekirdek ve kabukta antioksidan aktivite, çekirdek, kabuk, salkım ve yaprakta toplam fenolik bileşik ve kabukta toplam antosiyanin miktarları belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre en yüksek değerler; antioksidan aktivite için çekirdekte 1252,0 µmol/g troloks KA değeri ile Kösetevek (Elazığ), kabukta 544,3 µmol/g troloks KA değeri ile Boğazkere (Denizli) çeşitlerinden; toplam fenolik bileşik için kabukta 60675 mg/kg KA değeri ile Boğazkere (Denizli), çekirdekte 123800 mg/kg KA değeri ile Kösetevek (Elazığ), salkımda 123250 mg/kg KA değeri ile Red Globe (Kalecik), yaprakta 58725 mg/kg KA değeri ile Neptune (Samsun) çeşitlerinden; toplam antosiyanin için kabukta 32788 mg/kg KA değeri ile Vailant (Samsun) çeşitinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From detection of positive effects on human health, researches on trans resveratrol within the phenolic acids group, catechin and epicatechin within the tannins and also quercetin and rutin within the flavanoid group has increased considerably. In this thesis received a total of 73 varieties and types from 11 different regions belong to Vitis labrusca L. and Vitis vinifera L. seed, skin, cluster and leaves are used as plant material. In the seed and skin antioxidant activity, in the seed, skin, cluster and leaves total phenolic compounds and in the skin total anthocyanin levels are determined. According the analysis the highest values for antioxidant activity in seed, with a value of 1252,0 µmol/g troloks DW, was obtained from a variety of Kösetevek (Elazığ), in skin, with a value of 544,3 µmol/g troloks DW, was obtained from a variety of Boğazkere (Denizli); highest values for total phenolic compounds in skin, with a value of 60675 mg/kg DW, was obtained from a variety of Boğazkere (Denizli), in seed, with a value of 123800 mg/kg DW, was obtained from a variety of Kösetevek (Elazığ), in cluster, with a value of 123250 mg/kg DW, was obtained from a variety of Red Globe (Kalecik), in leaf, with a value of 58725 mg/kg DW, was obtained from a variety of Neptune (Samsun); highest values for total anthocyanin in skin, with a value of 32788 mg/kg DW, was obtained from a variety of Vailant (Samsun).