Farklı diyatom toprağı formülasyonlarının depolanmış çeltikte zararlı böceklere etkinliği üzerinde araştırmalar
Investigations on the efficacy of different diatomaceous earth formulations against insect pests of stored paddy rice
- Tez No: 386376
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT EMEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Un biti [Tribolium castaneum (Herbst) (Coleoptera: Tenebrionidae)], Ekin kambur biti [Rhyzopertha dominica (F.) (Coleoptera: Tenebrionidae)] ve Pirinç biti [Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera: Curculionidae)] ile mücadelede üç farklı diyatom toprağı formülasyonunun ergin ve yeni nesil (F1) erginlerine karşı çeltikteki koruyucu etkinliği farklı sıcaklık ve orantılı nem koşullarında belirlenmiştir. Protector ile yapılan çalışmalarda mutlak ölüm 25oC sıcaklık ve %60 orantılı nemde 7. günde T. castaneum'da 500 ppm dozda; S. oryzae'de ise 1750 ppm dozda elde edilmiştir. PyriSec ile yapılan çalışmalarda mutlak ölüm 25oC sıcaklık ve %60 orantılı nemde 7. günde S. oryzae'de 1750 ppm dozda elde edilmiştir. DEA-P ile yapılan çalışmalarda mutlak ölüm S. oryzae ve R. dominica'da 21. günde 175 ppm dozda; T. castaneum'da ise 21. günde 150 ppm dozda meydana gelmiştir. F1 gelişimi yönünden DEA-P ile yürütülen çalışmalarda 25oC sıcaklık ve %60 ve %75 orantılı nem koşullarında 75 ppm dozda R. dominica ve S. oryzae'de popülasyon gelişimi tamamen engellenmiştir. Ayrıca S. oryzae için Protector ile yapılan çalışmalarda, 25oC sıcaklık ve %75 orantılı nem koşulunda 250 ppm dozda F1 gelişimi mutlak olarak baskılanmıştır. PyriSec'de ise 30oC sıcaklık ve %60 orantılı nem koşulunda 250 ppm dozda S. oryzae'de F1 ergin gelişimi engellenmiştir. Sonuç olarak her üç diyatom toprağı formülasyonunun depolanmış çeltikte zararlı böceklere karşı mücadelede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the protective efficacy of different diatomaceous earth formulations against Red Flour Beetle [Tribolium castaneum (Herbst) (Coleoptera: Tenebrionidae)], Lesser Grain Borer [Rhyzopertha dominica (F.) (Coleoptera: Tenebrionidae)] and Rice Weevil [Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera: Curculionidae)] in stored paddy rice at different temperature and relative humidity conditions. According to results, 100% mortality in T. castaneum and S. oryzae was provided at 7 days after the treatment with 500 ppm and 1750 ppm of Protector at 25oC and 60% r.h., respectively. Studies with PyriSec revealed a complete mortality in S. oryzae within the 7 days of the treatment at 1750 ppm at 25oC and 60% r.h. A complete mortality in S. oryzae and R. dominica was achieved in 21 days after the treatment at 175 ppm of DEA-P. At the same conditions, 100% mortality in T. castaneum, was recorded in 21 days after the treatment at 150 ppm DEA-P. In terms of progeny production, trials conducted with DEA-P, adult progeny production of R. dominica and S. oryzae was prevented at 75 ppm DEA-P/kg paddy rice at 25oC and 60% r.h. In addition, studies with Protector revealed no progeny production of S. oryzae at the dose of 250 ppm at 25oC and 75% r.h. In case of PyriSec, progeny production of S. oryzae was not seen at the dose of 250 ppm at 30°C and 60% r.h. In conclusion, diatomaceous earth formulations can be used effectively against insect pests of stored paddy rice.