Laboratuvarda farklı sürelerde yetiştirilen anthocoris nemoralis (F.) (Hemiptera: Anthocoridae) kültürlerinin bazı biyolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
Studies on some biological properties of anthocoris nemoralis (F.) (Hemiptera: Anthocoridae) cultures reared at different periods under laboratory conditions
- Tez No: 386381
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ile laboratuvarda üç farklı sürede avı Ephestia kuehniella Zell. (Lepidoptera: Pyralidae) üzerinde yetiştirilen predatör Anthocoris nemoralis (F.)'in hem ergin hem 5. nimf döneminde 25±1°C sıcaklık, %75±5 orantılı nem ve 16: 8 aydınlık: karanlık koşullarda av tüketim gücü, ergin yaşama süresi ve üreme gücü gibi bazı biyolojik özellikleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Üreme gücü çalışmaları pre-ovipozisyon süresi, ovipozisyon süresi, post-ovipozisyon süresi ve bırakılan yumurta sayısını belirlemeye yöneliktir. Ayrıca her üç kültürde avcının Cacopsylla pyri (L.) (Hemiptera: Psyllidae)'yi tercihi arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Farklı döneme ait kültürleri; Haziran 2000'de Ankara ili Bağlum'daki armut bahçelerinden toplanılan 13 yıllık, Mayıs 2009'da Çubuk'tan toplanılan 4 yıllık ve Nisan 2013'te Yenikent'ten toplanılarak elde edilen 1 yıllık laboratuvar kültürü oluşturmaktadır. 5. dönem nimf ve ergin dönem av tüketim gücü, ergin yaşama süresi, ovipozisyon süresi ve post-ovipozisyon süresi arasındaki farklılığın 3 kültür arasında önemli olmadığı sonucuna varılmıştır. 3 kültür arasında pre-ovipozisyon süreleri ve bıraktıkları yumurta miktarı açısından farklılık saptanmıştır. 13 yıllık kültürde pre-ovipozisyon süresinin diğer iki kültürden daha uzun olduğu belirlenmiştir. 1 yıllık kültür ile 4 yıllık kültürün ise pre-ovipozisyon süreleri birbirine benzer olarak belirlenmiştir. 1 yıllık, 4 yıllık ve 13 yıllık kültüre ait avcı bireylerin bıraktıkları toplam yumurta sayısı açısından aralarındaki farkın önemli olduğu sonucuna varılmıştır. 1 yıllık kültürün diğer kültürlerden daha fazla miktarda yumurta bıraktığı saptanmıştır. 4 yıllık kültür ile 13 yıllık kültürün erginlerinin bıraktıkları yumurta sayısı arasında fark bulunmamıştır. Yönelim davranışının belirlendiği çalışmada ise hava akışlı Y tüp olfaktometre kullanılmıştır. Deneme sonucunda 1 yıllık kültürün hem ergin hem de 5. dönem nimflerin diğer iki kültürden daha çok C. pyri'ye yöneldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological features of both nymphal and imaginal stages of a predator, Anthocoris nemoralis (F.) reared on its prey, Ephestia kuehniella Zell. (Lepidoptera: Pyralidae) were investigated in laboratory conditions (25±1°C, 75±5% RH, 16: 8 light: dark). These biological features such as prey consumption, fecundity and longevity were compared among the cultures of three different periods. Fecundity studies consist of pre-oviposition time, oviposition time, post-oviposition time and total numbers of laid eggs. Furthermore, differences in selection of Cacopsylla pyri (L.) (Hemiptera: Psyllidae) as a natural prey of the predator were investigated among three different cultures. These laboratory cultures consisted of 13 years culture collected from Bağlum in June 2000, 4 years culture collected from Çubuk in May 2009 and 1 year culture collected from Yenikent in April 2013. There were no statistically significant difference in prey consumption, longevity, oviposition time and post-oviposition time of 5th nymphal stages and imaginal stages between three cultures. There were statiscally significant difference in pre-oviposition time and total numbers of laid eggs between cultures of three different periods. Pre-ovipositon time of 13 years culture was found longer than the other two cultures. Pre-oviposition times of 1 year and 4 years culture were determined similar to each other. Total numbers of laid eggs per female were statistically significant difference among three cultures. 1 year culture laid more eggs than the other cultures during its longevity. There was no significant difference between imaginal stages of 4 years culture and 13 years culture. Air flowed Y tube olfactometer was used in determining tending activity of the predator. Results showed that both 5th nymphal stages and imaginal stages of 1 year culture tended to its prey, C. pyri more than the other two cultures.