Bazı Karacadağ çeltik çeşitlerinin pirince işlenmesi esnasında meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişimlerin belirlenmesi
Determination of physical and chemical changes occuring during the processing of some Karacadag rice types of rice
- Tez No: 683008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KONURALP ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesinin içerisinde bulunan Karacadağ Bölgesi(Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin üçgeni)'de yetiştirilen ve en yaygın ekimi yapılan yerel Karacadağ çeltik çeşitlerinden olan Beyaz kılçık çeşidinin farklı devir sayısında harmanlanarak laboratuvar ortamında kurutulması ve sonrasında belirli miktar ve belirli sürede pirince işlenerek Kırıksız dane, kırık dane, randıman, kepek, kavuz miktarları belirlenmeye çalışılmış olup ve çalışmanın son aşamasında pirincin besin değerleri (Ham kül, ham yağ, ham protein, ham selüloz, karbonhidrat ve kuru madde miktarı)' ne etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma kapsamındaki Beyaz kılçık çeltik çeşidinin hasat işlemi elle (orakla) yapılmış olup, alınan örnekler laboratuvar koşullarında nem oranı %14-12 oranına ininceye dek kurutulmuştur.Kurutulan çeltik, farklı devirlerde (650-750-850-950 ve 1050 d/d) harman edilmiş ve laboratuvar koşullarında kurutulmuştur. Kurutulan çeltiklerin nem değerleri belirlendikten sonra belirli miktarlarda (20-40-60 ve 80 g) ve belli sürelerde (10-15-20-25 sn.) pirince işlenmiştir. Bu işlemlerin sonunda kırıksız dane, kırık dane, kepek, randıman ve kavuz miktarları belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında yukarıdaki parametrelere göre pirincin besin değerleri (Ham kül, ham yağ, ham protein, ham selüloz, karbonhidrat ve kuru madde miktarı) belirlenmiş ve istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the White Fish, which is one of the most widely cultivated local Karacadağ varieties grown in the Southeastern Anatolia Region (Triangle of Şanlıurfa, Diyarbakır and Mardin), is blended in different cycles and dried in a laboratory environment and then processed in a certain amount and period of time Determination of unbroken kernel, broken kernel, yield, bran, husk amounts was studied, and in the last stage of the study, the effect of rice on nutritional values (crude ash, crude oil crude protein, crude fiber, carbohydrate and dry matter amount) was studied. The harvesting process of the White awn rice variety within the scope of the study was hand (sickle) and the samples were dried in laboratory conditions until the moisture content was reduced to 14-12%. The dried paddy was blended in different cycles (650-750-850-950 and 1050 rpm). After the moisture value of the dried paddy was determined by the moisture value, it was processed into certain amounts (20-40-60 and 80 g) and for certain periods (10-15-20-25 sr.