Türkiye bağlarında yaprak kıvrılma virüs türlerinin tespiti ve yaygınlığı
The detection and prevalence of leafroll viruses in Turkish vineyards
  1. Tez No: 386382
  2. Yazar: YAĞMUR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin ticari olarak bağcılık yapılan önemli illerinden Manisa, Denizli, Nevşehir, Elazığ, İzmir, Ankara, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli' deki bağlarda bulunan 213 asma bitkisinden 2009-2011 yılları arasında gelişme sezonları içinde hastalık belirtileri gösteren sürgün ve yapraklar toplanarak Asma Yaprak Kıvrılma Virüsleri (Grapevine leafroll-associated viruses, GLRaVs)'nin varlığı açısından incelenmiştir. Elde edilen tüm asma örnekleri GLRaV-1, GLRaV-2, GLRaV-3, GLRaV 4-9, GLRaV-6 ve GLRaV-7 için mevcut antiserum kitleri kullanılarak DAS-ELISA'ya tabi tutulmuştur. Test edilen 213 asma örneğinden 143'ünde yani % 67.14'ünde bir ya da birden fazla virüs tespit edilmiştir. Bu enfekteli örneklerin sırasıyla % 81.12'sinin GLRaV 4-9, % 75'inin GLRaV-1, % 62.10'unun GLRaV-7, % 50.35'inin GLRaV-3, % 48.95'inin GLRaV-2 ve son olarak % 5.65'inin GLRaV-6 ile enfekteli olduğu görülmüştür. GLRaV-1, GLRaV-2 ve GLRaV-3 serotipleri için en yüksek enfeksiyon oranları sırasıyla % 69.23, % 53.85, % 57.69 ve % 92.31 olarak Marmara Bölgesi'nde tespit edilirken GLRaV 4-9 için ise bu oran % 100 ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde belirlenmiştir. GLRaV-6 ve GLRaV-7 içinse en yüksek enfeksiyon oranları sırasıyla % 4.11 ve % 49.32 olarak Ege Bölgesi'nde tespit edilmiştir. En sık karşılaşılan karışık enfeksiyon şeklinin ise % 25.95 ile GLRaV-1, GLRaV-2, GLRaV-3, GLRaV 4-9 ve GLRaV-7'nin birlikte oluşturduğu enfeksiyon olduğu tespit edilmiştir. ELISA'da elde edilen sonuçlar doğrultusunda seçilen bazı örnekler spesifik primerler kullanılarak RT-PCR ile test edilmiştir. Bunun sonucunda Ç16 ve T22 nolu örnekler için pozitif sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, during the growing seasons between 2009 and 2011 shoots and leaves of 213 grapevines were collected from the vineyards in Manisa, Denizli, Nevşehir, Elazığ, İzmir, Ankara, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne and Kırklareli, which are commercially important viticulturing provinces of Turkey, and were investigated for the presence of Grapevine leafroll-associated viruses (GLRaVs). All grapevine samples were tested by DAS-ELISA using IgG kits for GLRaV-1, GLRaV-2, GLRaV-3, GLRaV 4-9, GLRaV-6 and GLRaV-7. In 143 (67.14 % of total) grapevine samples single or multiple infections were detected. GLRaV 4-9, GLRaV-1, GLRaV-7, GLRaV-3, GLRaV-2 and GLRaV-6 were detected in 81.12 %, 75 %, 62.10 %, 50.35 %, 48.95 % and 5 % of this infected samples, respectively. While the highest infection rates were detected in Marmara Region for GLRaV-1, GLRaV-2 and GLRaV-3 as 69.23%, 53.85 % and 57.69 %, respectively, for GLRaV 4-9 this rate was 100 % in Eastern Anatolia Region. The highest infection rates were detected in Aegean Region for GLRaV-6 and GLRaV-7 as 4.11% and 49.32 %, respectively. The most common multiple infection was GLRaV-1+GLRaV-2+GLRaV-3+GLRaV 4-9+GLRaV-7 with the rate of 25.95 %. Some of the samples were chosen according to the ELISA results and tested by RT-PCR using spesific primers. Positive results for Ç16 and T22 were found after this test.