Elma ağaçlarında Botryosphaeria kanserine neden olan Diplodia seriata' ya karşı laboratuvar koşullarında bazı fungisitlerin etkilerinin belirlenmesi.
Evaluation of fungicides for the control of Diplodia seriata, the causal agent of Botryosphaeria canker of apple, in vitro.
  1. Tez No: 386384
  2. Yazar: MASOUMEH MORADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meyve ağaçlarında ve özellikle elmalarda kansere sebep olan Diplodia seriata'ya karşı bazı fungisitlerin etkinliğini belirlemek amacıyla laboratovar koşullarında denemeler yapılmıştır. Fungisitlerin D. seriata misel gelişimi ve konidi çimlenmesi üzerine etkileri belirlenmiştir. Fungusun misel gelişimi üzerine en etkili fungisitin Tebuconazole olduğu ve EC50 değerinin 0.07 μg/ml olduğu tespit edilmiş olup, bunu sırasıyla Carbendazim, Thiophanate-methyl, Prochloraz, Penconazole, Difenoconazole ve Flusilazole takip etmiştir. Tüm bu fungisitlerin EC50 değerleri 1 μg/ml'nin altında bulunmuştur. Denemeye alınan fungisitlerden Bakır kalsium sülfat ve Trifloxystrobin'in EC50 değerlerinin 100 μg/ml'nin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Diplodia seriata'nın konidi çimlenmesi üzerine en etkili fungisitin Chlorothalonil olduğu ve EC50 değerinin 0.93 μg/ml olduğu belirlenmiştir. Bunu sırasıyla EC50 değeri 3.12 μg/ml olan Mancozeb, 3.38 μg/ml olan Difenoconazole, 5.95 μg/ml olan Prochloraz ve 6.99 μg/ml olan Carbendazim takip etmiştir. Misel gelişimine en etkili olan Tebuconazole'un konidi çimlenmesi üzerine EC50 değeri ise 165.95 μg/ml bulunmuştur. Bu sonuçlara göre başta Chlorothalonil olmak üzere Mancozeb, Difenoconazole, Prochloraz, Carbendazim konidi çimlenmesini engelleyen en etkili fungisitler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In vitro experiments were conducted to determine the effectiveness of some fungicides againts Diplodia seriata, causal agent of Bothryosphaeria canker of fruit trees especially apples. Effects of the fungicides on mycelial growth and conidial germination of D. seriata were determined. It was found that Tebuconazole was the most effective fungicide on the mycelial growth with 0.07 μg/ml EC50 value. Carbendazim, Thiophanate-methyl, Prochloraz, Penconazole, Difenoconazole and Flusilazole followed the fungicide respectively according to their EC50 values, which were under 1 μg/ml. EC50 values of copper calcium sulfate and Trifloxystrobin were determined over 100 μg/ml. Chlorothalonil was the most effecive fungicide on conidial germination of D. seriata with 0.93 μg/ml EC50 value. The fungicide was followed by Mancozeb with 3.12 μg/ml EC50 value, Difenoconazole with 3.38 μg/ml EC50 value, Prochloraz with 5.95 μg/ml EC50 value and Carbendazim with 6.99 μg/ml EC50 value respectively. EC50 value of Tebuconazole which was the most effective fungiside on mycelial growth 165.95 μg/ml. According to this results, Mancozeb, Difenoconazole, Prochloraz, Carbendazim and especially Chlorothalonil were the most effective fungicides on conidial germination of the fungus.