Alışveriş caddelerinin peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi: Tunalı Hilmi Caddesi örneği
Evaluation of shopping streets in the context of landscape architecture: Tunali Hilmi Street case
  1. Tez No: 386389
  2. Yazar: ECEM BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Caddeler ve sokaklar kent içerisindeki önemli kamusal mekânlardır. Sosyal, kültürel ve ticari yönden çeşitli kullanımlara sahip olan caddeler, özellikle rekreasyonel işlevleri açısından büyük önem taşımaktadır. Tek başına bir aks ya da merkez ağın parçası olarak Alışveriş Caddeleri, bir kentin ya da bölgenin yaşayan en yoğun kullanımlı kamusal mekânlarıdır. Alışveriş Caddeleri, merkezi konumda, iş yerlerine yakın, içerisinde sosyal, kültürel ve ticari birimleri (restoran, sinema, mağaza, banka vb.) barındıran, erişilebilirliğin yüksek düzeyde olduğu yerlerdir. Bu tezde Alışveriş Caddesi kavramı, tasarım kriterleri ve peyzaj ögeleri açıklanmaktadır. Çalışma alanı olarak seçilen Tunalı Hilmi Caddesinin geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişim ve günümüzde ortaya çıkan mekânsal sorunları belirlenmekte, Tunalı Hilmi Caddesinin bir Alışveriş Caddesi olarak işlerliğini artırmak amacıyla, içerdiği peyzaj ögelerinin iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Streets are important public spaces in city. Streets that are intensly used for social, cultural, and especially commercial activities have great importance in terms of the recreational functions. As a single axle or as part of a heavily used city network, shopping streets are the most intensively benefited public spaces in the city or region. Shopping streets are centrally located accesible places which have close proximity to business districts and include social, cultural and commercial units (restaurant, cinema, shop, bank etc.). In this thesis, the concept of Shopping Street, design criteria and landscape elements are explained. Tunalı Hilmi Street is selected as the case study area and its undergone changes and spatial problems are identified from the past to the present day. In order to increase the functionality of Tunalı Hilmi Street as a Shopping Street, recommendations are made to improve landscape elements of the street.