Dülükbaba tabiat parkı ( Gaziantep) ve yakın çevresinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of Dülükbaba nature park (Gaziantep) and near arround the frame of landscape architecture
- Tez No: 386390
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünyadaki hızlı nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme, sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim alışkanlıkları ve doğal kaynak tahribatı çarpıcı boyutlara ulaşmıştır. Bu sebeple insanların aradığı huzuru ve bol oksijeni bulabileceği, bazıları şehre yakın ve şehrin rekreasyon talebini karşılayan, bazıları ise şehir dışında ve daha uzun süreli konaklamalar şeklinde gidilebilen 'tabiat parkları' önem kazanmaya başlamıştır. Bu alanların fonksiyonel, estetik ve sürdürülebilirliliği ekolojik planlama içinde incelenmeye alınmıştır. Tabiat parkını diğer açık hava mekânlarından ayıran özellik, hem doğaya hem de insana katkısının olmasıdır. Bu alanlar hem şehrin eğlenme, dinlenme ve gezme ihtiyacını karşılar hem de şehrin ekolojik, ekonomik, estetik ve sosyal gerekliliklerini yerine getirirler. Dolayısıyla bu tür yerlerin planlanmasında başlıca koruma, kullanma ve sürdürme temelli planlama yapılmalıdır. Bu bağlamda Dülükbaba Tabiat Parkı ve yakın çevresinin incelendiği bu çalışmada, mekanı meydana getiren başlıca doğal ve kültürel faktörler göz önünde bulundurularak; oluşturulan planlar ile, inceleme sahasının günümüzdeki kullanım planları karşılaştırılmış ve sonucunda; Dülükbaba Tabiat Parkı ve yakın çevresinin ağaçlandırmaya II ve III. derecede, yerleşme için ise I ve II. derecede uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle çalışma alanı içerisinde ekolojik bozulmalar tespit edilen alanların uygun görülen sektöre açılmasının daha doğru olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world's rapid population growth, urbanization, industrialization, unsustainable production and consumption patterns and natural resource degradation have reached stunning proportions. For this reason, nature parks, some are close to the city and meeting the demand of recreation of cityes, some are out of city, and reachable for longer journeys have begun to get importance. These area's being functional, aesthetic and sustainable have been studied in the context of nature park. The feature separating the nature park from other outdoor venues is its contribution to both nature and human. These areas meet the city's not only the needs of entertainment, recreation and navigation, but also ecological, economic, aesthetic and social requirements. Therefore, when planning of such places, ecological planning must be carried out based mainly in protection, usage and maintenance. In this context, in this research, in which Dülükbaba Natural Park and near arround were experimented, main natural and cultural factors forming the space were considered and plans made and the current plans of use of the research area were compared. As a result; Dülükbaba Natural Park and near arround have been found suitable II and III. degree for afforestation and I and II. degree for settlement. Hence it has been concluded that, opening to the suitable sector of these areas, detected ecological deterioration, would be better.