Türkiye Büyük Millet Meclisi parkının dünden bugüne gelişimi
Development of TBMM park in history
  1. Tez No: 386403
  2. Yazar: MEHTAP KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
İnsan ve doğa arasındaki ilişkiyi düzenlemeye çalışan peyzaj mimarlığının meydana getirdiği eserler toplumun kullanışına ve estetik anlayışına uygunluğu yanında içinde bulunduğu ekolojik şartlarada dengeli olmak zorundadır. Alanın ölçüsü ve kullanım amacı ne olursa olsun içinde topluma ait peyzaj düzenlemesinin çok yönlü bir düzeni ortaya koyması gerekmektedir. Bu bağlamda TBMM en üst derecedeki bir devlet kurumunun peyzaj mimarlığının çeşitli konuları içinde ancak belirli bir çalışma safhasını kapsayan bahçe düzenleme için yarışma açması özellikle fiziksel planlama ile ilgili kurum ve sorumlu kişilerin uyarılması bakımından önem taşımaktadır. TBMM Parkı 1965 yılından bugüne kadar Ankara'nın açık ve yeşil alan sisteminin önemli bir parçası olmuş ve şehrin fiziksel gelişiminin şekillenmesinde etkili olmuştur. Ana Bina ve çevresi Peyzaj Mimarlığı meslek disiplininin ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilmiş ilk yarışma projesinin uygulanması ile bugüne kadar özelliğini korumuş ancak içindeki mimari dokuyu yasama amacına uygun şekilde destekleyen bitkisel düzenlemesiyle de Kent Parkı niteliğinden farklılaşmıştır. Diğer yönden Anıtlar ve Eski Eserler Yüksek Kurulunun 14.07.1978 tarih ve 295/A- 1258 sayılı kararında eski eser dolayısıyla bir kültür varlığı kabul edilen TBMM yapıtının gelecekte taşıyacağı tarihi kimlik binanın çevresini kapsayarak bahçede tarihi bahçe olarak tescillenecektir.
Özet (Çeviri)
The Creation of Landscape Architecture which is trying to set up relationship between human and nature must be well-balanced to nature condition. What ever the usage aim or dimension of field, It is necessary for comunity landscape architecture to show all-round order. By this way Grand National Assemble of Turkey' s attempts to organize competion about only one branch of landscape architecture 'garden arrangment' , gives important massages to the related phsical planning instutitions and person. Since 1965 The Parliament garden is an important item of Ankara' s open and green field system and make an great impact on pshical improvement of the city. By the help of the first project competion throughout landscape architecture profession disipline Main building and neighborhood could be protected but with its plant cover that support architectural texture, diverted from any city park appearence. From Another dimention, monuments and relics council's 14.07.1978 date and 295/A- 1258 numbered decision: The Parliament garden is going to be an historical garden acording to structure of Grand National Assemble of Turkey'historical identification in the future.