Palmiye budama atıklarından biyokömür eldesi ve salvıa offıcınalıs ile bakır fitoremediasyonuna etkisi
Palmi̇ye budama atiklarindan bi̇yokömür eldesi̇ ve salvia officinalis i̇le bakir fi̇toremedi̇asyonuna etki̇si̇
  1. Tez No: 846829
  2. Yazar: AYŞE BAHAR KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖRKEM DOĞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Artan nüfus ile birlikte endüstrileşen dünyada çeşitli üretim faaliyetleri sonucunda açığa çıkan atıkların alıcı ortama gelişigüzel bırakılması ve denetiminin sağlanamaması sonucunda, beslendiğimiz toprak, içtiğimiz su, nefes aldığımız hava kirlenmekte ve döngünün sonunda vücudumuza girip sağlığımızı bozmaktadır. Bu çalışmada son yıllarda toprak iyileştirilmesinde sıkça kullanılan ve toprağın su tutma kapasitesini yükseltip, verimini arttıran ve sürdürülebilir bir proses olan biyokömür üretiminin belli bir yönetim sistemi olmayan belediye park bahçe atıklarından üretilmesi sağlanarak atıkların verimli bir şekilde ve çevreye faydalı bir şekilde kullanılması hedeflenmiştir. Çalışmada bakır ile kirletilmiş toprağın fitoremediasyon metodu ile iyileştirilmesinde biyokömürün etkinliği araştırılmıştır. Bu sayede büyük ölçüde komposta giden dal budama atıklarının toprakta daha verimli kullanılıp kullanılamayacağı belirlenerek, sürdürülebilir bir sistem kurulması hedeflenmiş ve düzenli olarak oluşan bu organik atıkların sıfır atık yaklaşımı ile değerlendirilmesi ve kirlenmiş toprakların remediasyonuna fayda sağlanması amaçlanmıştır. Budama atıklarından elde edilen biyokömürün belediye faaliyetleri sonucu oluşan palmiye ağacı budama atıklarından üretilmesi planlanmış olup, böylelikle toprak kirliliğinde ağır metallerle mücadelede daha az maliyetli bir sistemin kullanılması ve organik maddenin toprak verimliliğinde kullanılması hedeflenmiştir. Bu sistemle oluşan dal budama atıklarının yönetimi daha kolay hale gelecek ve biyokömür üretilerek organik atıklara bir katma değer sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the indiscriminate release of wastes released as a result of various production activities in the industrialized world with increasing population and the inability to control them, the soil we feed, the water we drink, the air we breathe are polluted and at the end of the cycle, they enter our bodies and disrupt our health. In this study, it is aimed to use waste efficiently and in a way that is beneficial to the environment by ensuring that biochar production, which is a sustainable process that has been frequently used in soil improvement in recent years and increases the water retention capacity of the soil and increases its productivity, is produced from municipal park and garden wastes that do not have a certain management system. In the study, the effectiveness of biochar in remediating copper-contaminated soil with the phytoremediation method was investigated. In this way, it was aimed to establish a sustainable system by determining whether branch pruning waste, which largely goes to compost, could be used more efficiently in the soil, and to evaluate these regularly generated organic wastes with a zero waste approach and to benefit the remediation of contaminated soils. Biochar obtained from pruning wastes is planned to be produced from palm tree pruning wastes generated as a result of municipal activities, thus it is aimed to use a less costly system in combating heavy metals in soil pollution and to use organic matter in soil fertility. With this system, it will be easier to manage the branch trunk wastes and biochar will be produced and an added value will be provided to organic wastes.