Mogan Gölü zooplanktonunun mevsimsel değişimi
Seasonal variation of zooplankton of Lake Mogan
- Tez No: 386406
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UZBİLEK KIRKAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mogan Gölü'nde Mayıs 2010-Nisan 2011 tarihleri arasında yürütülen araştırmada, zooplanktonun mevsimsel ve aylık değişimleri incelenmiştir. Zooplankton örnekleri gölden seçilen 5 istasyondan aylık olarak üç tekerrürlü alınmış ve istasyonlarda örnekleme sırasında su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH, Secchi derinliği, elektrik iletkenliği ve derinlik ölçülmüştür. Gölün buz tuttuğu Şubat ayında örnekleme yapılamamıştır. Çalışma sonucunda Rotifera'dan 25, Cladocera'dan 7, Copepoda'dan 1 tür teşhis edilmiştir. Zooplankton kompozisyonunun %72,12'sini Rotifera, % 16,81'ini Copepoda, % 11,07'sini Cladocera'ya ait türler oluşturmuştur. Rotifera'dan Dicranophorus epicharis (% 32,14), Keratella quadrata (% 16,96), Anuraeopsis fissa (% 9,77), Cladocera'dan Chydorus sphaericus (% 7,25), Daphnia longispina (%1,20) türleri baskın olurken, Copepoda tek tür Arctodiaptomus acutilobatus ile temsil edilmiştir. Zooplanktonik organizmaların mevsimsel değişiminde en yüksek ortalama bolluk değerlerine yaz mevsiminde ulaşılmış ve bunu sırasıyla sonbahar, ilkbahar ve kış mevsimi izlemiştir. En yüksek ortalama bolluk değeri yaz mevsiminde 15,82±2,90x106 adet/m3 ile 35,39±9,20x106 adet/m3 arasında, en düşük ortalama bolluk değeri kış mevsiminde 0,98±0,36x106 adet/m3 ile 1,37±0,40x106 adet/m3 arasında değişmiştir. Mogan Gölü'nün zooplankton yapısı geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında, toplam zooplankton tür sayısında azalma olduğu ve gölün biyolojik açıdan meso-ötrofik özellikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study carried out between May 2010 and April 2011 in the Lake Mogan was searched monthly and seasonally changes of zooplankton. Zooplankton samples were taken monthly at 5 selected station at the lake with three recurrence and at the time of sampling water temperature, dissolved oxygen, pH, Secchi depth, electicity conductivity and depth were measured at the stations. The samples was not gotten in Febuary because the lake was frozen. At this researh 25 species from Rotifera, 7 species from Clodocera, 1 species from Copepoda was identified. Zooplankton composition was consist of 72,12 % from Rotifera, 16,81 % from Copepoda, 11,07 % from Cladocera. While Dicranophorus epicharis (32,14 %), Keratella quadrata (16,96 %), Anuraeopsis fissa (9,77 %) from Rotifera, Chydorus sphaericus (7,25 %), Daphnia longispina (1,20 %) from Cladocera were dominant species, the only species of Copepoda was represented by Arctodiaptomus acutilobatus. The highest average values of abundance of seasonal changing of zooplankton organisms were attained in the summer and it reached autumn, spring and winter respectively. The highest average abundance value between 15.82±2.90x106 no/m3 and 35.39 ± 9.20x106 no/m3 in summer, the lowest average abundance value between 0.98 ± 0.36×106 numbers/m3 and 37±0.40×106 numbers/m3 in the winter season were found. Total zooplankton species was decline and the lake was meso-eutrophic in terms of biologicial aspects, when zooplankton community of Mogan Lake was compared the other studies about the lake.