İklim değişikliği risk algısının toplumsal cinsiyet eşitliği açısından incelenmesi: Ankara ili Beypazarı ilçesi araştırması
Climate change risk perception study from the perspective of gender equality: The survey in Beypazari-Ankara
- Tez No: 386407
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İklim değişikliğini en çok hissedenler tarımda çalışanlardır. Çiftçinin iklim değişikliği risk algısı onu üretimde vereceği karardan geleceğe dönük yatırımlarına kadar her aşamada etkileyecektir. Kadınların ve erkeklerin risk algılarının farklı olduğu, risk analistleri arasında oldukça kabul gören bir yaklaşımdır. Bu çalışmayla tarımda çalışan erkek ve kadının iklim değişikliğinden etkilenmesinin toplumsal cinsiyet rolleri gereği farklı olacağı görüşünden hareketle bu durumun risk algılamaları üzerinde nasıl etkili olduğunun tespiti için aynı sayıda kadın ve erkeğe yüz yüze görüşme yoluyla anketler uygulanmıştır. Araştırmada iklim değişikliğine karşı risk algısı ve bilgi düzeylerinin ölçümü hedeflenmiştir. Birinci aşamada deneklerin tüm sorulara verdikleri cevapları toplumsal cinsiyet değişkenine göre çapraz tablolar ile gösterilerek, cevapların cinsiyete göre dağılımı belirlenmiştir. İkinci aşamada bir faktörün diğer bir faktöre bağlı olup olmadığı veya bir faktör üzerine diğer bir faktörün etkisinin olup olmadığını belirlemek için parametrik olmayan testler içinde en yaygın kullanım alanı olan ki-kare testi yapılmıştır. Ayrıca üreticilerin iklim değişikliği risk algısı düzeyleri ile sosyo demografik özellikleri arasındaki ilişkilerin tespit edilebilmesi için çoklu uyum analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Bu araştırmada yüksek risk algısı seviyesine sahip kadınların oranı erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Kadınlarda yüksek risk algısı düzeyine sahiplerin oranı %52,5 iken erkeklerde bu oran %42,5 dir. Bu noktadaki toplumsal cinsiyet etkisi temel olarak kadınların erkeklere oranla daha fazla doğal kaynaklara bağlı faaliyetler sürdürmeleri ve yaşadıkları bireysel tecrübelerin risk algıları üzerinde etkili olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Ayrıca erkelerin de üstlendikleri baba rolü evin geçiminden sorumlu olmaları ekonomik sorunlar konusunda iklim değişikliğinden daha fazla endişe duymalarına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Most who feel climate change are working in agriculture. Climate change risk perception of farmers will affect them on each stage from the decision on production to the decision for the future investment. The approach that women and men have different perceptions of risk has an acceptance among risk analysts. Men and women working in agriculture are affected by climate change differently due to gender roles. To determine the effect of this situation on the risk perception, the same number of men and women were surveyed through face to face interviews. In this research, the measurement of risk perception and knowledge on climate change has been targeted. In the first stage, the answers to all the questions of the subjects according to gender variable are showed with cross tables and the distribution of responses were determined by gender. In the second stage, to determine whether a factor is dependent on another factor or whether there is an effect of one factor on another factor, the chi-square test which is the most common of the non-parametric tests was used. In addition, in order to identify the relationship between the climate change risk perception levels of growers and their socio-demographic characteristics, multiple correspondence analysis techniques were utilized. As noted in many studies, this research showed that the rate of women who have high level of risk perception was higher than that of men. The rate of women with a high level of risk perception is 52.5%, while 42.5% of men. At this point, the gender impact was interpreted as women pursue activities related to natural resources more than men and the individual experience of women has an impact on the risk perception. In addition, because of their role as father in the home and being undertaken to be responsible for the livelihood, men worry about climate change with respect to economic problems.