Isparta damızlık sığır yetiştiricileri birliğine üye olan ve olmayan işletmelerin performanslarının karşılaştırılması ve üreticilerin damızlık sığır yetiştiricileri birliği ile ilişkilerinin incelenmesi
Comparison of non-member and Isparta cattle breeder association member enterprises in terms of performance and examination of their relationship with isparta cattle breeder association
- Tez No: 353444
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ KÖKNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Isparta Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne (IDSYB) üye olan ve olmayan işletmelerin performanslarını ve genel durumlarını karşılaştırmak ve yetiştiricilerin IDSYB ile ilişkisini genel bir şekilde değerlendirmektir. Bu araştırma Isparta ili ve ilçelerindeki (Yalvaç, Şarkikaraağaç ve Keçiborlu) şansa bağlı olarak seçilen Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne üye olan ve olmayan 200 işletmenin sahipleriyle birebir görüşmek suretiyle anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. İşletmeler Isparta ili merkez ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçelerden seçilerek ilin genel durumuna yakın sonuçların elde edilmesi amaçlanmıştır. Anketin içeriğini oluşturan sorular işletme sahiplerinin sosyo-ekonomik durumlarını ve IDSYB ile olan ilişkilerini belirleyen sorulardır. Anket soruları işletme sahiplerinin eğitim seviyeleri, mevcut hayvan sayıları, işletmelerin yapıları ve performans durumları, IDSYB'den beklentileri ve IDSYB ile olan ilişkileri ortaya çıkaran konuları içermiştir.Araştırma sonucunda: Isparta Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne üye olan ve olmayan işletmecilerin %100'ünün okur-yazar, IDSYB'ne üye olan işletmecilerin üye olmayan işletmecilere göre ortalama aylık gelirleri daha yüksek olduğu bulunmuştur. İşletmecilerin %70'i geçim kaynağı olarak büyükbaş hayvancılık ve bitkisel üretimi bir arada yaptığı bulunmuştur. İşletmelerin %32.85'inde 2–15 baş, %39.44'ünde 16–30 baş ve %27.71'inde 31 baş ve üstü sığır mevcuttur. IDSYB'ne üye olan işletmelerde ortalama 19 sağmal inek, üye olmayan işletmelerde ise ortalama 7,7 sağmal inek bulunmaktadır. IDSYB'ne üye olan ve olmayan işletmelerde inek başına günlük süt verimleri arasındaki fark istatistik olarak önemli bulunmamıştır. Bulunan sonuçlar her ne kadar istatistik olarak önemli olmasa da üye olan işletmelerin ortalama süt verimlerinin pratikte daha yüksek olduğu görülmüştür. IDSYB'ne üye olan işletmelerde hayvan başına düşen tohumlama sayısı üye olmayan işletmelere göre daha düşüktür. Bu durum işletmenin ekonomik giderlerini azaltmakta ve döl verimini yükseltmektedir.IDSYB'ne üye olan yetiştiricilerin birliğe üye olmasını teşvik edici unsurlar devlet desteklerinden daha fazla faydalanmak ve ekonomik geliri arttırmak olarak bulunmuştur. Birliğe üye işletmecilerin %81.95'i birlik çalışanlarından ve çalışmalarından memnun olduğunu belirtmiş ve IDSYB'nin işletmelerdeki işleri düzenli takip etmesi işletmecileri en fazla memnun eden konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to compare general situation of non-member and Isparta Cattle Breeder Association (IDSYB) member enterprises, and to evaluate the relation of members with IDSYB. Study was conducted by face to face interview with randomly chosen 200 member and non-member enterprises in Isparta and Yalvaç, Şarkikaraağaç and Keçiborlu districts. Enterprises were especially chosen from Isparta and some districts that had high number of cattle to represent the general situation of Isparta province. The questions in the questionnaire reflected the socio-economic situation of the enterprises owners and their relation with IDSYB. Questions were intended to gather data on education level of the owners, current number of cattle, condition and performance of enterprises, expectation of farmers from IDSYB and their relation with IDSYB. Results showed that all the farmers regardless of membership to DSYB were literate and members had higher monthly income than non-members. Most of the farmers (70 percent) were involved with cattle husbandry and plant production. Number of cattle per farm was as follow: 32.85 percent had 2-15 heads, 39.44 percent had 16-30 heads and 27.71 had more than 31 heads of cattle. Average number of lactating cow per farm was 19 and 7.7 for members and non-members, respectively.There was no significant difference in terms of daily milk yield between members and non-members, however members had numerically higher yield than non-members. Members had better facilities that affect yield and quality than non-members.Number of artificial insemination per pregnancy was lower for members and this helps reduce cost and improve reproductive performance. The most important reason for members to become member was to benefit from government support and improve income. Majority of the members (81.95 percent) mentioned that they were content with IDSYB personnel and their work, constant surveillance of their farm by IDSYB was the most contended activity of IDSYB.