Ankara ili Gölbaşı ilçesinde üreticilerin büyükbaş suni tohumlama faaliyetine katılımı üzerine bir araştırma
A research on participation of farmers to artificial insemination for cattle activity in Gölbaşi district of Ankara province
- Tez No: 386408
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de büyükbaş hayvanlardaki verim düşüklüğü nedeniyle, suni tohumlama yöntemiyle sığır sürü varlığının yüksek verimli ırklara dönüştürülmesine çalışılmaktadır. Gölbaşı Ankara ilinde en fazla suni tohumlama yapılan ilçedir. Araştırma için; Gölbaşı ilçesine bağlı 13 köyde hayvancılık yapan üreticilerle anket görüşmesi yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Ankara ili Gölbaşı ilçesinde, üreticilerin suni tohumlama faaliyetine katılmalarında etkili olan faktörleri belirlemektir. Bulgulara göre, hayvan ıslahında çok önemli bir yenilik olan suni tohumlamanın benimsenmesinde etkili olan faktörlerden ilkinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, bir üretici organizasyonu olan DSYMB' ne üye olmak koşulu ile verdiği desteklerden faydalanmak olduğu anlaşılmıştır. Gelir düzeyi, mesleki kuruluşlara üyelik, hayvan ırkları, suni tohumlama hakkındaki bilgi düzeyleri, ilk bilgi kaynakları, diğer önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Araştırmada dikkat çeken diğer bir bulgu ise, suni tohumlama yaptıran deneklerin % 100'ü sonuçtan memnun olduklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, domestic cattle population is needed to be transformed into high yielding races by using artificial insemination technique due to their low yielding production, so that required studies have been continued. In this case study, Gölbaşı district has been chosen for research area since the most artificial insemination case has been applied among other districts of Ankara. The research study was carried out with the cattle producers at 13 villages. The main objective of this study is to determine effective factors on farmers' decision making at artificial insemination application in Gölbaşı district of Ankara. According the research findings, the most important factor of affecting AI was the subsidies provided by the Ministry of Food Agriculture and Livestock with the condition of becoming a member of the Cattle Breeder's Association of Turkey. The other factors have been determined as follows; income level, membership of professional organizations, races of animals, knowledge level about AI, first sources of AI knowledge. One of the remarkable points is that, 100 per cent of producers who applied artificial insemination are happy from the result.