Tarımda kamu ve meslek örgütlerinin GDO'lara yönelik politikalar belirlenmesindeki rolleri
The roles of producer associations and public organisations on making GMO policies in agriculture
- Tez No: 386413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Genetiği değiştirilmiş tarımsal ürünler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de üzerinde yoğun tartışmalar yaşanan bir konudur. Bu ürünler tüketicilerin ilgisini çeken ve merak uyandıran konuların başında gelmekte olup söz konusu ürünlerle ilgili yapılan yayınlar ve haberlerin de izlenme oranlarının yüksektir. Yapılan bilinçsiz yayınlar ve açıklamalar ise tüketici ve üreticilerde yanlış algılar oluşturmaktadır. Konu üzerinde karar alan ve alınan bu kararları uygulayan kamu çalışanları da aynı zamanda tüketicidirler. Bu nedenle kamu çalışanlarının konu üzerindeki fikirlerinin belirlenmesi gereklidir. Bununla birlikte üretici fikirlerinin belirlenmesinin de gelecekte bu ürünler ile ilgili politikalar oluşturma noktasında önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile Avrupa Birliği ve Türkiye'de mevcut mevzuat düzenlemeleri incelenmiş, kamu adına karar veren ve uygulayan kontrol görevlileri ile üreticilerinde konu üzerindeki görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GDO'lara yönelik kamu ve üretici yaklaşımının belirlenmesi için hazırlanan anketlerin Türkiye genelinde yapılması hedeflenmiştir. Denek sayısı, oransal örnek hacmi formülüne göre belirlenmiştir. Kamu ve üretici anketlerinin, yüz yüze görüşme, telefon görüşmeleri, faks ve elektronik posta aracılığı ile doldurmaları sağlanmıştır. Söz konusu verilerin analizinde SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışmada kamu çalışanları ve üreticilerin GDO'ya karşı ihtiyatlı davrandıkları, GDO konusunda bilgi eksikliği yaşadıkları saptanmıştır. Kamu çalışanlarının büyük çoğunluğunun denetimler konusunda endişeleri olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin genetiği değiştirilmiş ürünlerin sağlığa zararlı olduğunu düşündüğü ancak, karlı olması durumunda üretimi tercih edebileceği elde edilen sonuçlar arasındadır. Çalışmada elde edilen sonuçların, GDO konusunda gelecek dönemde ülke politikalarına ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Genetically modified agricultural products have become subjects of an intense debate in Turkey, as well as all over the world. Genetically modified agricultural products are one of the issues that interest and arouse curiosity of consumers. The rating of publications and news on this topic is also high. Publications and statements which are made unconscious form misconseptions on the consumers and producers. The government employees decision-making and implementing decisions on subject are also consumers and it is important to determine their ideas on the subject. On the other hand, the determination of the ideas of producers is also considered creation of policies about these products in the future. The current legislative arrangements in the European Union and Turkey examined with this study, it is also aimed that determine the opinions of people decided and implemented on behalf of the public and the manufacturer on the subject. The survey for determination of approaches of public and agricultural producers to GMO's is aimed to be conducted throughout Turkey. Rational sample volume formula is used to determine sample numbers. Public and agricultural producers questionnaires are filled via face to face interview, phone calls, fax and e-mails. SPPS 20.0 Statistical Package Programmes is used for analyze of data. It is ded that a lack of information about GMO's and also it seemed public officials and agricultural producers consider about GMO's cautiously. As result of the survey, producers evaluated GMO?s as harmful however production of GMO's can be preferred if profitable. The results obtained are expected to shed light on the GMO into country policies in the future.