Bağlarda konvansiyonel ve düşük sürüklenmeli memelerin ilaç uygulama etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the spray application efficiencies of conventional and low-drift nozzles in vineyards
  1. Tez No: 386414
  2. Yazar: MURAT TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma, aksiyal fanlı hava akımlı bir pülverizatörle bağ ilaçlamasında konvansiyonel (Lechler TR ve Albuz ATR) ve düşük sürüklenmeli konik hüzmeli memelerin (Lechler ITR ve Albuz TVI) ilaç uygulama etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Denemeler, üç farklı hava hızında (13.5, 18.1 ve 20.8 m/s) ve üç farklı ilerleme hızında (4.36, 5.89 ve 7.16 km/h) gerçekleştirilmiştir. Memelerin ilaç uygulama etkinlikleri; asma yaprakları üzerinde sağlanan ilaç kalıntı miktarı, kalıntı dağılım düzgünlüğü, kanopi içerisine ilaç penetrasyonu, yaprak yüzeylerindeki ilaç kaplama oranları ve ilaç kayıpları açısından karşılaştırılmıştır. Yapraklar üzerindeki ilaç kalıntılarının ve ilaç kayıplarının belirlenmesinde filtre kağıtları, kaplama oranlarının belirlenmesinde ise suya duyarlı kartlar kullanılmıştır. Denemelerde, suda çözülebilir bir gıda boyası (Tartrazine) içeren püskürtme karışımı kullanılmıştır. Tartrazine, bir iz maddesi olarak kullanılmış olup, filtre kağıtları üzerinde toplanan kalıntı miktarları kolorimetrik yöntemle analiz edilmiştir. Kaplama oranı, suya duyarlı kartların bir görüntü işleme programıyla (Depositscan) analiz edilmesiyle belirlenmiştir. Memelerin damla çapları (VMD) ise laser difraksiyon prensibiyle çalışan bir ölçme sistemi kullanılarak ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, düşük sürüklenmeli memelerin asma kanopisinde sağladığı ortalama kalıntı miktarlarının konvansiyonel memelere göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Düşük sürüklenmeli Lechler ITR ve Albuz TVI ISO memeleriyle sağlanan ortalama kalıntı miktarları konvansiyonel Lechler TR memesine göre % 47.3 ve % 35.7, konvansiyonel Albuz ATR memesine göre ise % 42.7 ve % 31.5 daha fazla bulunmuştur. Asma kanopisi üzerinde ilaç dağılım düzgünlüğü açısından, % CV değerleri konvansiyonel memelerin düşük sürüklenmeli memelere göre daha düzgün ilaç dağılımı sağladığını göstermiştir. Yaprak yüzeyleri üzerinde en yüksek ilaç kaplama oranı konvansiyonel Albuz ATR memesiyle, buna karşın en düşük kaplama oranı ise konvansiyonel Lechler TR memesiyle sağlanmıştır. Hava akımı hızının 13.5 m/s'den 20.8 m/s'ye artmasıyla konvansiyonel ATR memesi ve düşük sürüklenmeli Lechler ITR memesi ile asma kanopisinde sağlanan kalıntı miktarları sırasıyla % 10.5 ve % 15.5 oranlarında artmış, buna karşın Albuz TVI ISO memesinde % 16.85 oranında azalmıştır. Konvansiyonel memelerle havaya ilaç sürüklenmesi düşük sürüklenmeli memelere göre daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare spray application efficacies of conventional (Lechler TR and Albuz ATR) and low-drift cone nozzles (Lechler ITR ve Albuz TVI) used with air-assisted axial fan sprayer in vineyard spraying. The experiments were conducted at three different air speeds (13.5, 18.1 and 20.8 m/s) and three different forward speeds (4.36, 5.89 and 7.16 km/h). Spray application efficacies of tested nozzles were compared in terms of spray deposits on the leaf surfaces, uniformity of spray distribution in the vine canopy, spray penetration into canopy, spray coverage on leaf surfaces, and spray losses. Filter papers were used to determine spray deposits on the leaf surfaces and spray losses. Water sensitive cards were used to determine spray coverage on leaf surfaces. The spray mixture containing a water soluble food dye (Tartrazine) was used in the experiments. Tartrazine was used as a tracer and tracer deposits on the filter papers were quantified based on colorimetric method. Spray coverage was determined with analysing of water sensitive cards using an image-processing program called Depositscan. Droplet diameters (VMD) of nozzles were measured by using a laser diffraction-based measurement system. The results obtained from study showed that low-drift nozzles provided higher mean spray deposits in the vine canopy compared to the conventional nozzles. The mean spray deposits achieved with the low drift Lechler ITR and Albuz TVI ISO nozzles were 47.3% and 35.7% greater than with the conventional Lechler TR nozzle and 42.7% and 31.5% greater than with the conventional Albuz ATR nozzle. In terms of uniformity of spray distribution on the vine canopy, the CV% values showed that conventional nozzles provided more uniform spray distribution than the low drift nozzles. The highest spray coverage on leaf surfaces was provided with conventional Albuz ATR nozzle, whereas the lowest spray coverage was provided with conventional Lechler TR nozzle. Spray deposits on the vine canopy increased 10.5% for Albuz ATR nozzle and 15.5% for Lechler ITR nozzle, whereas decreased 16.5% for Albuz TVI nozzle when the air speed increased from 13.5 m/s to 20.8 m/s. Conventional nozzles produced more airborne spray drift than low drift nozzles.