Baskı grupları ve bir baskı grubu olan ziraat odalarının tarım politikalarına etkisi
the pressure groups and the effects of chambers of agriculture as a pressure group on agriculture policies
  1. Tez No: 209419
  2. Yazar: İBRAHİM KAYADEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çıkar grupları, temsil ettikleri toplumsal grubun çıkar veya taleplerini siyasal otoritelere yansıtmak ve siyasal otoritelerden kendi çıkarları yönünde karar almasını saglamak amacında olan gruplardır. Çıkar grubu kendi lehlerine hükümeti veya kamusal otoriteleri kanun yapmaya, yönetmelik çıkarmaya veya herhangi bir idari is ve islem yapmaya ikna etmeye çalısıyor ve bu dogrultuda faaliyetlerde bulunuyorsa artık bir baskı grubuna dönüsmüstür. Bu sekliyle baskı grubu çıkar grubunun özel bir seklini olusturmaktadır. Baskı grupları, kendi toplumsal tabanlarının çıkar ve görüslerini dile getirerek siyasal karar organlarına iletirler. Uyusabilecek niteliktekileri birlestirip, ortak hedeflere dönüstürme islevi ise siyasal partilere aittir. Bu nedenle de baskı grupları ile siyasal partileri, özellikle çogulcu demokrasilerde birbirlerinin islevini tamamlayan, kolaylastıran kurumlar olarak görmek gerekir. Siyasi partilerin gayesi iktidarı elde etmek oldugu halde bir baskı grubu olan Türk-s, TÜSAD, TZOB gibi örgütlerin böyle bir gayesi yoktur. TZOB, çiftçilerin müsterek ihtiyaçlarını karsılamak, meslek faaliyetlerini kolaylastırmak, çiftçi sorunlarını ve çözüm önerilerini siyasal iktidara iletmek, çiftçilerin hak ve menfaatlerini korumak, tarım politikasının gerçeklestirilmesine yardımcı olmak ve uygulanan tarım politikasının sonuçlarını degerlendirmek amacıyla kurulan önemli bir mesleki örgütlenmedir. Ülkemiz tarım sektörünü ve içinde bulundugu sorunlar düsünüldügünde TZOB'un önemi daha da ön plana çıkmaktadır. Bilindigi üzere tarım, gelismislik düzeyi ne olursa olsun tüm ülkeler için hayati öneme sahip vazgeçilmez bir sektör olup, istihdam, insanların beslenmesi, sanayiye ham madde saglaması, toplumsal yapının ve çevrenin korunması, kaliteli üretim ile yasam kalitesinin artırılması gibi pek çok islevi bulunmaktadır. TZOB'un kamuoyuna yansıyan faaliyet ve etkinlikleri ele alındıgında ülkemiz demokrasisi, siyasal hayatı ve gelisimi ile yakından ilgilidir. TZOB'un kurulusu, örgütlenmesi üye sayısı ve faaliyetleri bir bütün olarak düsünüldügünde önemli bir islevi yerine getiren baskı grubudur.
Özet (Çeviri)
Interest groups are the groups aiming to forward the benefits and demands of the social groups that they represent to the political authorities and to force the political authority to take decision on their own behalf. If the interest groups have been trying to persuade the government or/and the public authorities making legislations, regulations and rules or/and doing a public work on their own behalf, it has been turned into a pressure group after all. From this point of view the Pressure group is a special and different kind of a interest group. (Pressure groups) Pressure groups determine their ideas suitable their interest and thereafter they notify their ideas to the political decision authorities. As for the function of sorting out the common points and transforming them into a common target and benefit belong to the political parties. For this reason, both the pressure groups and the political parties should be regarded as the associations completing and facilitating their each function particularly in pluralistic democracies. Although the target of the political parties is to get the government, as a pressure group like TÜRK-S, TÜSAD, TZOB do not have such targets. TZOB is an important occupational union established for providing common needs of the farmers, facilitating the occupational actions, notifying the farmer?s problems with solutions to the government, keeping the farmer?s rights and interests, helping the farming policy to be put into practice and checking the results of the applied farming policy. If our country?s agricultural sector and its problems is thought, the importance of the TZOB appears more clearly. As it is known, the farming is a vital sector for all countries whatever the development level is. It has many functions such as employment, alimentation, supplying raw materials to the industry, keeping the environment and increasing the living quality by producing of better quality. If TZOB?s actions and activities seen on the public opinion are considered; it is highly related with our country?s democracy, political life and development. On the other hand if TZOB?s establishment, organization, activities and number of the members is thought; it is a pressure group carrying out an important function.