İzmir ili menderes ilçesinde seralarda sebzelerin sulamasında kullanılan damla sulama sistemlerinin incelenmesi
RESEARCH ON DRIP IRRIGATION SYSTEMS USED IRRIGATION OF VEGETABLES UNDER GREEN HOUSE CONDITIONS AT MENDERES PROVINCE OF İZMİR
  1. Tez No: 879478
  2. Yazar: SENA AFACAN VANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması İzmir ili Menderes ilçesinde plastik örtülü 11 farklı serada bulunan hıyar, patlıcan ve dolmalık biber bitkilerinin sulanmasında kullanılan damla sulama sistemlerinde damlatıcı su dağılım homojenliğini ve çiftçi şartlarında söz konusu sebzelere damla sulama ile uygulanan sulama suyu miktarlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada damlatıcı eş su dağılım performansının belirlenmesinde homojenlik katsayısı (CU) ve eş su uygulama katsayısı (EU) belirlenmiştir. Çalışma sonucunda işletmelerde CU verileri %72 - %95 arasında hesaplanmıştır. Buna göre damlatıcı su uygulama sınıfı İYİ - MÜKEMMEL arasında bulunmuştur. EU verileri ise %55 - %91 arasında tespit edilmiş; bu verilere göre de damlatıcı eş su uygulama sınıfı ZAYIF – MÜKEMMEL arasında yer almıştır. Çiftçi şartlarında damla sulama ile hıyar, patlıcan ve dolmalık bibere sezonluk uygulanan ortalama sulama suyu miktarları 407mm, 510 mm ve 337 mm olarak hesaplanmıştır. Söz konusu hıyar, patlıcan ve dolmalık biberde sulama suyu kullanım randımanları (IWUE) sırasıyla 15.77-19.2,7.32-14.21 ve 11.5-15.7 kg/m3 olarak belirlenmiştir. Sulama sisteminde su dağılım düzgünlüğün artması için sistem elemanlarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakım ve onarım işlemlerinin zamanında yapılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was done to identify water application performances and applied irrigation water by farmer's conditions as well as irrigation water use efficiency (IWUE) for drip-irrigated cucumber, egg plants, and pepper plants grown at 11 different plastic covered greenhouses in Izmir-Menderes province of Türkiye. In assessment of water application performance of emitters in drip irrigation systems, well-known following two parameters were examined; Uniformity Coefficient (CU) and Emission Uniformity (EU). In results, CU varied from 72% to 95% in drip irrigation systems so water application class was found between WELL and PERFECT accordingly. Similarly, EU values varied from 55% to 91% so water application performance varied from POOR and PERFECT. The seasonal average applied water for cucumber, egg plants, and pepper plants were found as 407 mm, 510 mm and 337 mm, respectively. The IWUE values varied from 15.77 to 19.2, from 7.32 to 14.21 and 11.5 to 15.7 kg/ m3for cucumber, egg plants, and pepper plants respectively. As a result, regular checks and timely maintenance-repair works are needed for drip irrigation systems for improving water distribution uniformity of drip irrigation systems.