The study of compression techniques to materialize transitive closures in deductive databases
Çıkarımsal veri tabanlarında geçişli kapsamaları saklayabilmek için sıkıştırma teknikleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 38645
  2. Yazar: KAAN ÇINKIR
  3. Danışmanlar: DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz ÇIKARIMSAL VERİ TABANLARINDA GEÇİŞLİ KAPSAMALARI SAKLAYABİLMEK İÇİN SIKIŞTIRMA TEKNİKLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA ÇINKIR, Kaan Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Dr. İsmail Hakkı Toroslu Ocak, 1995 Günümüzde ilişkisel veritabanlarının yeteneklerini özyinelemeli sorgulamaları yürütebilecek şekilde genişletmek için artan bir ilgi vardır. Doğrusal özyinelemeli sorgulamaların çoğunun geçişli kapsamalarla ifade edilebileceği kabul edilmektedir. Bu tez çalışmasında, bir veri tabanı tablosunun önceden hesaplanmış geçişli kapsamasını sıkıştırılmış halde saklayan bazı teknikler anlatılıp, aynı amaçla geliştirilmiş yeni bir teknik ve gerçekleştirilmiş olan yazılımının özellikleri sunulmaktadır. Ayrıca simulasyon yoluyla bu tekniğin performans analizide yapılmıştır. Anahtar Sözcükler : Logaritmalar, Performans, Sistemler, Çıkarımsal Veritabanları, Geçişli Kapsama Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STUDY OF COMPRESSION TECHNIQUES TO MATERIALIZE TRANSITIVE CLOSURES IN DEDUCTIVE DATABASES CINKIR, Kaan M. S in Computer Engineering Supervisor : Asst.Prof "Dr.Ismail Hakki Toroslu January, 1995 There is a growing interest in extending relational databases to handle recursive queries. It has been established that most of the linear recursive queries can be expressed as transitive closures. In this thesis, some techniques storing the pre-computed transitive closure of a database relation in a compressed form are presented, and a new technique developed for the same purpose is presented and implemented. Also, its performance is analyzed through simulations. Key Words : Deductive Databases, Transitive Closure Algorithms, Performance, Analysis Science Code : 619.02.03