Halata farklı tırmanma tekniklerinin vücut kompozisyonu ve kuvvet parametrelerine etkisi
The effect of different climbing techniques to the rope on body composition and force parameters
  1. Tez No: 796754
  2. Yazar: YUSUF CEMAL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özet : Bu araştırmada merdiven ve sıkıştırma tekniği ile tırmanma ve iniş antrenmanı yapan iki çalışma grubunun; şınav, mekik, barfikste kol çekme, durarak uzun atlama, pençe kuvveti, 2400m koşu ve ağırlıksız,8 ve 16 kg ağırlıklı tırmanmasürelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Eğitimde; beş hafta, haftada üç gün,50'şer dakikalık teknik ders yapılırken farklı kuvvet yoğunluklarının tırmanma performansına etkisi karşılaştırmıştır. Yarı deneysel planlanan çalışmada grupların homojenliği ön test değerlerine göre sağlanmış olup beş haftada teknik çalışmanın etkisi test edilmiştirÇalışma için 60 kişilik (erkek) gönüllü grubu belirlendi.(Sıkıştırma Tekniği (ST) (n=30) erkek grubu, Merdiven Tekniği (MT) (n=30) erkek grubu) Deney grubuna, 5 hafta boyunca, haftada üç gün ve günde 50 dk'lık tek seans olmak üzere öğretim programı uygulandı. Analizlere geçilmeden önce eksiksiz ve doğru bir veri setiyle çalışılması gerektiğinden veri seti kontrol edildi. İlk olarak veri setinde kayıp değer olup olmadığı incelendi. İkinci olarak araştırma değişkenlerinin normal bir dağılıma sahip olup olmadığı incelendi. Bunun için çarpıklık, basıklık katsayıları, histogram grafiği ve Q-Q plottan faydalanıldı. Ön test değerlerinde ortalama farklılıklarının incelendiği hipotezlerde grupların eşit olarak dağılıp dağılmadığını incelemek için homojenlik varsayımı Levene testiyle incelendi. T testi için homojenlik varsayımı Levene Testiyle incelenmiş ve p değeri buna göre rapor edildi. Yapılan analizler sonucunda, her iki teknikte de 2400m ve durarak uzun atlamahariç tüm parametrelerde kuvvet parametrelerinin anlamlı olarak arttığı, ağırlıklı (8-16 kg) ve ağırlıksız tırmanma konularında Merdiven Tekniğinin (MT) daha kullanışlı bir teknik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary :In this study, two study groups who practice climbing and descending with ladder and compression technique; It was aimed to examine the effects of push-ups, sit-ups, pull-ups in the pull-ups, standing long jump, claw strength, 2400m running and weightless, 8 and 16 kg climbing times.In education; The effect of different strength intensities on climbing performance was compared while doing 50-minute technical lessons three days a week for five weeks. In the quasi-experimental planned study, the homogeneity of the groups was ensured according to the pre-test values, and the effect of the technical study was tested in five weeks. A group of 60 (male) volunteers was determined for the study.(Compression Technique (ST) (n=30) male group, Ladder Technique (MT) (n=30) male group)The experimental group was given a teaching program for 5 weeks, three days a week, and a 50-minute single session per day.The data set was checked because it was necessary to work with a complete and correct data set before proceeding to the analysis. First, it was examined whether there was a missing value in the data set. Secondly, it was examined whether the research variables had a normal distribution.For this, skewness, kurtosis coefficients, histogram graph and Q-Q plot were used.The homogeneity assumption was examined with the Levene test to examine whether the groups were evenly distributed in the hypotheses in which the mean differences in the pre-test values were examined.The homogeneity assumption for the t test was examined with the Levene Test and the p value was reported accordingly. As a result of the analysis, it was found that the strength parameters increased significantly in all parameters except the 2400m and standing long jump in both techniques, and the Ladder Technique (MT) was a more useful technique in weighted (8-16 kg) and weightless climbing subjects..