Mikolik asit ve yağ asidi profilleri kullanarak, aerobik-anaerobik ve mikobakteriyolojik suşların tanı standardizasyonu
Standardization of identification of mycobacteria and aerobe-anaerobe strains using the mycolic acid and fatty asid analysis
  1. Tez No: 386490
  2. Yazar: VAHİDE BAYRAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HÜSEYİN BASKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Sağlık Eğitimi, Microbiology, Health Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sağlıkta Kalite kavramının temel noktalarından biri hasta güvenliğidir. Hastanın zamanında ön tanı/ tanı alması tedavi/ bakım/ uygulamaya zamanında etkin bir şekilde ulaşması için oldukça önemlidir. Tez çalışmamızda DSM 1117 Pseudomonas aeruginosa, DSM 1386 Candida albicans, DSM 44160 Mycobacterium gordonae, DSM 20170 Stenotrophomonas maltophlia, DSM 20714 Staphylococcus aureus, DSM 20231 Staphylococcus aureus, DSM 20044 Staphylococcus epidermidis, DSM Bacteroides fragilis, DSM 2007 Veinella parvula, standart suşları kullanılarak (validasyon çalışması) ve 133 koleksiyon suş ile mikolik asit profiline göre mikobakteri, yağ asidi profiline göre aerop-anaerop bakteri tanımlaması yöntemlerinin geçerli kılınması TS EN/ ISO IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlarına göre yapılmıştır. Hasta ve hasta yakını odaklı, etkin, verimli, herkes için adil ve söz verilen zamanda hizmetin verilmesi ile hasta güvenliğinin laboratuvar basamağındaki işlevler yerine getirilmiştir. Ulusal ve uluslararası düzeyde geçerli, güvenilir sonuç verildiğinin belgelendirilmesi için TS EN/ ISO IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlarına göre laboratuvarın çalışması ve belgelendirlmesi esastır. TS EN/ ISO IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartların Standardına göre düzenlenen ve nihai olarak standardı belgelendirecek olan Mikrobiyal Konfirmasyon Laboratuvarında sadece hasta örnekleri değil aynı zamanda insan sağlığı ile birebir ilgili olan çevre, su, gıda örnelerinin de çalışılabilmesi sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Patient safety is one of the main points of the concept of quality in health care. Timely execution of the patient's is very important such as diagnosis/ diagnosis treatment / care / practice time is very important for achieving effective. In our thesis study DSM 1117 Pseudomonas aeruginosa, DSM 1386 Candida albicans, DSM 44160 Mycobacterium gordonae, DSM 20170 Stenotrophomonas maltophlia, DSM 20714 Staphylococcus aureus, DSM 20231 Staphylococcus aureus, DSM 20044 Staphylococcus epidermidis, DSM Bacteroides fragilis and DSM 2007 Veinella parvula, strains used the ( validation study ) and 133 collection strains and mycolic acid profile according to the mycobacteria, fatty acid profile compared to aerobic - anaerobic bacterial identification method validation is made according tof TS EN ISO / IEC 17025 Testing and Calibration Laboratories for the Competence of the General Conditions. Patients and their relatives oriented , effective, efficient , fair for everyone and also promised to provide the service functions in patient safety and care of the laboratory have been fulfilled. Available at national and international levels, to certify that provided reliable results, TS EN ISO / IEC 17025 General Requirements for The Competence of Testing and Calibration Laboratories is essential to the operation and certificated. According to condition of TS EN ISO / IEC 17025 General Requirements for The Competence of Testing and Calibration Laboratories is laid out and the final standard certification , which will Microbial Confirmation Laboratory only in patient samples but also with related to human health such as the relevant environmental , water, food samples also will be analyzed.