11-12 yaş grubu yarışmacı yüzücülerde fonksiyonel hareket taraması test puanlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and assessment of functional movement screen test results in 11-12 years old competitive swimmers
- Tez No: 386491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSMET TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 11-12 yaş yarışmacı yüzücülerin fonksiyonel hareket taraması (FHT) puanlarının belirlenmesi ve performansla ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya yüzme yaşı 4,0 ± 0 yıl olan haftada 6 gün ve günde ortalama 120 dakika antrenman yapan 11-12 yaş yüzücülerden oluşan 49 kız, 44 erkek toplam 93 gönüllü katıldı. Gönüllülerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi ve FHT testi ölçümleri yapıldı. Fonksiyonel hareket taraması testi protokole bağlı kalınarak, tam çömelme - kalkma ( deep squat ), engelden geçiş ( hurdle step ), doğrusal öne hamle adımı ( inline lunge ), omuz esnekliği ( shoulder mobility ), aktif düz bacak kaldırma ( active leg raise ), şınav ( trunk stability ) ve gövde rotasyon dengesi ( rotary stability ), olarak toplam yedi ölçüm parametresi kullanılarak uygulandı. Verilerin çözümlenmesinde IBM SPSS Statistics 20 for Windows paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı özelliklerin ortalama ve standart sapma değerleri tabloda gösterilmiş, değişkenler ile fonksiyonel hareketler arasında nonparametrik korelasyon Spearman testi, erkek ve kızların fonksiyonel hareket puanlarının karşılaştırılmasında ise nonparametrik test olan Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmada en yüksek bulunan FHT testi 2,87 puanı ile şınav oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, determination of functional movement screen (FMS) results and to reveal their relationship to performance in 11-12 years old competitive swimmers were aimed. Method: In this study, 49 female and 44 male volunteers at swim age of 4,0 ± 0 years, which do 120 minutes of daily training for 6 days a week were included. In this population, stature, body weight, body mass index (BMI) and FMS results were measured. FMS analysis protocol was strictly followed with deep squat, hurdle step, inline lunge, shoulder mobility, active leg raise, trunk stability, and rotary stability parameters. Data was analyzed using IBM SPSS Statistics 20 for Windows software. Average and standard deviations of descriptives were stated in the table, correlation was analyzed by Spearman's correlation and FMS scores of males and females were compared with Mann-Whitney U test. Results: The highest FMS was found as trunk stability with 2.87 point.