Adölesan yüzücülerde performansın belirleyicileri
Determinants of swimming performance in adolescent swimmers
- Tez No: 386489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı adölesan yüzücülerde yüzme performansının belirleyicilerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya en az bir yıldır yüzme sporu ile uğraşan 11-18 yaşları arasında 32 sporcu dahil edildi. Sporcuların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, beden ağırlığı, vücut kütle indeksi, spor yaşı), antropometrik ölçümleri (üst ve alt ekstremite uzunlukları, vücut yağ yüzdesi), esneklik (otur-uzan testi), fonksiyonel kas kuvveti (sağlık topu fırlatma, kavrama kuvveti, sırt-bacak-göğüs dinamometresi, dikey sıçrama testi), Core stabilizasyon (lateral köprü testi, Sorensen testi, gövde fleksörleri enduransı testi) ve postural stabilite (dengenin kliniğe uyarlanmış duyusal etkileşim testi, unilateral denge testi, kararlılık sınırları testi) değerlendirmeleri yapıldı. Yüzme performansı olarak kısa mesafe (25 m) ve orta mesafe (200 m) serbest still yüzme süreleri değerlendirildi. Bulgular: Kısa mesafe yüzme performansı ile boy uzunluğu, vücut ağırlığı, üst ve alt ekstremite uzunlukları, gözler açık sağ ayak üzerinde unilateral denge testi ve tüm fonksiyonel kas kuvveti testlerinin arasında korelasyon bulundu. Orta mesafe yüzme performansı ile boy uzunluğu, vücut ağırlığı, spor yaşı, üst ve alt ekstremite uzunlukları, gözler açık sağ ayak üzerinde unilateral denge testi ve tüm fonksiyonel kas kuvveti testleri arasında korelasyon belirlendi. Kısa mesafe yüzme performansını en iyi tahmin eden parametrenin dikey sıçrama testi, orta mesafe yüzme performansını en iyi tahmin eden parametrenin ise boy uzunluğu olduğu görüldü. Sonuç: Yüzme performansı ile belirli antropometrik değerler ve performans parametreleri arasında ilişki olduğu görülmektedir. Yüzme sporuna başlayacak bireylerin seçiminde bu parametrelerin değerlendirilmesinin sporcu ve antrenöre yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to search the determinants of the swimming performance in adolescent swimmers. Method: Thirty-two adolescent athletes (ages 11-18) swimming at least for a year were included in the study. Demographic information (age, gender, height, weight, body mass index, sports age), anthropometric measurements (upper and lower extremity lengths, body fat percentages), flexibility (sit-and-reach test), functional muscle strength (medicine ball throwing, grip strength, back-leg-chest dynamometer, vertical jump test), core stabilization (lateral bridge test, Sorensen test, trunk flexors endurance test) and postural stability (clinical test of sensory interaction on balance, unilateral stance, limits of stability) assessments were performed. Short distance (25 meters) and middle distance (200 meters) free-style swimming times were evaluated for swimming performance. Results: A correlation was found between short-distance swimming performance and height, weight, the lenght of upper and lower extremities, unilateral stance on the right foot with eyes open, and all functional muscle strength tests. A correlation was determined between middle-distance swimming performance and height, weight, the lenght of upper and lower extremities, unilateral stance on the right foot with eyes open, and all functional muscle strength tests. Vertical jumping test was the best paremeter for the short-distance swimming performance. Body height was the best parameter in determining the middle-distance swimming performance. Conclusion: There is a relationship between the swimming performance and some anthropometric measurements and performance parameters. It is expected that the evaluation of these parameters during the selection of individuals who are going to start swimming will lead athletes and trainers.