Esansiyel hipertansiyon ile ürotensin 2 ilişkisi
Relationship between essential hypertension and urotensin II
- Tez No: 386528
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Ürotensin II bilinen en güçlü vazokonstriktif moleküldür. Esansiyel hipertansiyonun fizyopatolojisinde etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmamızda esansiyel hipertansiyon tanısı olan hastalarda serum ürotensin II düzeyi ile kan basıncı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız vaka kontrollü ve kesitsel bir araştırma olarak planlandı. 10/09/2013 – 10/06/2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran 60 esansiyel hipertansiyon tanılı birey ve benzer yaş aralığındaki ve benzer demografik özelliklere sahip 60 normotansif birey olarak iki farklı hasta grubu çalışmaya alındı. Araştırma grubundan en az sekiz saatlik açlık süresi sonrasında serumda ürotensin-II, açlık kan şekeri, kreatinin, elektrolitler, AST, ALT, lipid profili, tam kan sayımı, spot idrarda albümin, serum albümin, hs-CRP ve serum insülin düzeyi tetkikleri çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya 60 (%50) hipertansif, 60 (%50) normotansif kontrol grubundan birey alındı. Hipertansif grupta serum ürotensin II düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde kontrol grubuna göre yüksek saptandı (Hipertansiyon grubu: 1277.26± 182.87; Kontrol grubu: 857.50 ± 72.93; p=0.036).
Özet (Çeviri)
Objective: Urotensin II is well-known as the most powerful vasoconstrictor molecule. Is tought to be effective in the pathophysiology of essential hypertension. In this study our aim was to investigate relationship between blood pressure and serum urotensin II levels in essential hypertension patients. Method: Our study was designed as case-control and cross-sectional research. Sixty individuals who admitted Dokuz Eylul University Hospital Internal Medicine outpatient clinic between 10/09/2013 – 10/06/2014 with a diagnosis of essential hypertension and 60 normotensive individuals who had a similar age and similar demographic characteristics were enrolled in two different groups of patients. After a fasting period of at least eight hours urotensin II, fasting blood glucose, creatinine, electrolytes, AST, ALT, lipid profile, complete blood count, spot urine albumine, serum albumine, hs-CRP and serum insulin tests were studied from the serum samples of research groups. Findings: 60 (%50) individuals as essential hypertensive group and 60 (%50) individuals as normotensive control group were included in the study. Serum urotensin II levels were statistically high in hypertensive group rather than control group (Hypertensive group: 1277.26± 182.87; Control group: 857.50 ± 72.93; p=0.036).