Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran annelerin çocuklarında antibiyotik kullanmak isteme nedenleri, antibiyotiğe erişim şekilleri, antibiyotik kullanımı konusunda bilgi düzeylerinin araştırılması ve akılcı antibiyotik kullanımı için bilgi verilmesi
With mothers who applied primary health care institutions, we asked about reasons of antibiotic usage for their children , forms of access to antibiotics; their knowledge about the use of antibiotics and giving information to mothers about rational antibiotic use
- Tez No: 386530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Antibiyotik direnci; bir mikroorganizma türünün bazı suşlarının antibiyotikten etkilenmemesi ya da antibiyotiğe duyarlı bir suşun çeşitli direnç mekanizmalarından biri ile dirençli hale dönmesi olarak tanımlanır. Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanılması dirençli bakterilerin hızla yaygınlaşmasına yol açan en önemli faktördür. Yaptığımız çalışma ile annelerin antibiyotik konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirerek, gereksiz antibiyotik kullanımının sınırlandırılmasına katkı sağlamayı amaçladık. Araştırmamız 2013 yılı Kasım ayında İzmir Hatay 24 nolu ASM de gerçekleştirildi. Çalışma verileri okul öncesi yaşta en az bir çocuğu bulunan 223 anneye yüz yüze anket uygulanarak toplanmıştır. Annelere sosyodemografik bilgileri içeren 6,antibiyotik bilgi düzeyi ile ilgili 6,davranışları ile ilgili 10,tutumlarını değerlendirmek için de 3 soru yöneltildi. Anket yapıldıktan sonra annelere akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapıldı. Ankete katılan annelere bir ay sonra telefon ile ulaşılarak aynı anket tekrar yapıldı. İki grup arası bilgilendirme öncesi ve sonrası fark olup olmadığına bakıldı. Veriler SSPS 15.0 ile bilgisayar ortamına aktarıldı. McNemar istatistiksel yöntemle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is defined as; a certain strain of microorganism species not influenced by the antibiotic or antibiotic-sensitive strains which has became resistant with various resistance mechanisms. The wrong or unnecessary use of antibiotics is the most important factor that led to the rapid spread of resistant bacteria. In our study we aimed to evaluate the level of knowledge of mothers about antibiotics and contribute to limiting the unnecessary use of antibiotics. Our research was carried out in November 2013 in Hatay, İzmir, health care center with number 24. Study data is collected by a face to face survey with mothers who have at least one preschool age child. Mothers were asked 6 questions including sociodemographic information, 6 questions related to knowledge about antibiotics, 10 questions related with behavior and also 3 questions to assess their attitudes. After the survey, there was brief information to mothers about the rational use of antibiotics. A month later, the mothers were surveyed by telephone with the same questionnaire. We viewed whether the difference between the two groups before and after the information was. Data were analyzed with SSPS 15.0. Mc Nemar analysis performed.