Sıçanlarda akustik travmaya bağlı işitme kaybı modelinde likopenin etkisinin araştırılması
Protective effects of lycopene treatment in rat model of hearing loss induced acoustic trauma
- Tez No: 386532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENK ECEVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ Bu çalışmada, sıçanlarda akustik travmaya bağlı gelişen işitme kaybı modelinde likopenin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER Otomikroskobik kulak muayeneleri, distorsiyon ürünü otoakustik emisyonları (DÜOAE) ve işitsel uyarılmış beyin sapı potansiyelleri (İUBP) normal saptanan Wistar albino cinsi 14 sıçan deney ve kontrol grupları olmak üzere ikiye ayrılarak çalışmaya dâhil edildi. Tüm sıçanlara üç saat boyunca 4 kHz bandında 120 dB SPL şiddetinde gürültü verilerek akustik travma oluşturuldu ve 24. saatte yapılan DÜOAE ve İUBP ile işitme kaybının şiddeti belirlendi. Deney grubuna gavaj yolu ile 25 mg/kg likopen ve kontrol grubuna gavaj yolu ile 0,4 cc serum fizyolojik (etken maddenin yaklaşık hacmine eşdeğer) 14 gün boyunca günde bir kez verildi. Sıçanların akustik travma sonrası 10 ve 14. günlerde DÜOAE ve İUBP ile işitme fonksiyonları değerlendirildi. BULGULAR Onuncu ve 14. günlerde yapılan İUBP testlerinde deney grubunun dört, sekiz, 16 ve 32 kHz havayolu İUBP eşiklerinin kontrol grubuna kıyasla daha düşük olduğu ve bu farklılığın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptandı (p0,05). SONUÇ Çalışmamızda, likopenin akustik travmaya bağlı gelişen işitme kayıplarında işitme eşiklerinin düşürücü etkisi olduğu saptandı. ANAHTAR KELİMELER:Akustik travma, İşitme kaybı, Likopen
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The aim of this study was to investigate the possible protective effects of lycopene treatment on hearing threshold in rat model of hearing loss induced acoustic trauma. MATERIAL AND METHODS 14 wistar albino rats with normal auto microscopic ear examination, DÜOAE and IUBP were divided into two as control and experiment group. All rats were exposed to 4 kHz 120 dB SPL noise for acoustic trauma and strength of trauma recorded with DÜOAE and İUBP that is performed at 24. hour. Experiment group were given 25 mg/kg lycopene control group were given 0.4 cc serum physiologic solution (equal volume of control group) with nasogastric tube for 14 days. Hearing function of rats were recorded with DÜOAE and IUBP at 10. and 14. day after acoustic trauma. RESULTS 10. and 14. day 4, 8, 16, 32 kHz airway IUBP thresholds results of experiment group were lower compared to control group and was statistically significant (p0,05). CONCLUSION In our experiment we found that lycopene reduces hearing lose thresholds caused by acoustic trauma. KEY WORDS: Acoustic trauma, Hearing loss, Lycopene