Sistolik kalp yetmezliği olan sinüs ritmindeki hastalarda efektif kalp hızı düşürülmesinin diyastolik fonksiyonlara ve beyin natriüretik peptid düzeylerine etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 386533
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç: Sistolik kalp yetmezlikli (sKY) hastalarda etkin olarak kalp hızı düşürülmesinin (< 70/dk) mortaliteyi azalttığı yakın zamanlarda yapılan çalışmalarda gösterilmiştir(18,120). Fakat bu tedavinin diyastolik fonksiyonlara olan etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada efektif kalp hızı düşürülmesinin sinüs ritmi olan sistolik kalp yetmezlikli hastalarda diyastolik fonksiyonlara ve BNP değerlerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Metod: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji bölümünde 2011-2014 yılları arasında sKY tanısı konulmuş ve ilk değerlendirmemiz sırasında diyastolik disfonksiyon tanısı alan ardışık hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınma kriterleri şunlardır: 1- sinüs ritminde olma 2- İstirahat kalp hızının > 70/dk olması 3- Eşlik eden diyastolik disfonksiyn bulunması. Diyastolik disfonksiyon kriteri olarak Doppler ekokardiyogarfide E/Em > 10 olması. Atrial fibrilasyonda olan veya kalp hızı < 70/dk olan hastalar çalışmadan dışlandı. Çalışmaya alınana tüm hastalarda ekokardiyografide deyatlı olarak diyastolik fonksiyonlar çalışıldı. Klinik ve demografik parametrelerin verileri alındı. Ayrıca tüm hastalara BNP (brain natriüreitk peptid) düzeyleri bakıldı. Tüm hastalar standart RAS blokeri, beta blokerler, spiranolakton, ihtiyaca göre digital ve diüretik tedavi gibi standart kalp yetmezliği tedavisi verildi ve efektif kalp hızı kontrolü sağlama tedavisi dışında hastaların diğer tedavilerine müdahale edilmedi. Kalp hızı yeterince düşmeyen hastalara (>70/dk) gerekirse ivabradin başlandı. Hastalar aylık kontrollere çağrılarak kan basıncı ve kalp hızı ölçüldü. Tüm hastalar 6 ay izlendi. İzlem sonunda hasta popülasyonu kalp hızı efektif olarak düşen (grup 1) ve efektif olarak düşemeyen grup (grup 2) olmak üzere 2'ye ayrıldı. Çalışma sonunda ekokardiyografi ile diyastolik parametreler ve BNP düzeyleri tekrar çalışıldı. Bulgular: Toplam 50 sKY hastası çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubunun ortalama yaşı 67+-11 yıl idi ve ağırlıklı olarak erkeklerden (%74) oluşmakta idi. Hastaların %68'i iskemik kalp yetmezliği idi. Ortalama LVEF %28 bulundu. Çalışma grubunun başlangıç ve izlem sonrası demografik ve ekokardiyografik verileri tablo 1 de özetlenmiştir. Çalışma sonucunda grup 1 de E/Em oranı anlamlı olarak azalırken (15.8±5.6 - 12.5±5.9 p=0,01), grup 2' de bu oran değişmemiş hatta artmış bulundu (15,5± 5,2 - 17,7±10,7 p= 0,5). Benzer olarak grup 1'de E/A oranı, dDT ve sol atrium alanı gibi diğer diyastolik parametrelerde de izlem sonrası iyileşme gözlendi (tabo 1). Grup 2'de ise diğer hiç bir diyastolik parametrede iyileşme gözlenmedi. BNP değeri her iki grupta da anlamlı olarak azaldı. İzlem sonunda kalp hızı değerindeki azalmanın E/Em, BNP değerlerindeki azalmalar ile korelasyon incelemesinde; kalp hızındaki azalma ile E/Em değerindeki azalma arasında güçlü bir korelasyon (r=0.67), BNP deki azalma ile de orta derecede korelasyon saptandı. Hedef kalp hızına ulaşmanın ve hastaların başlangıç fonksiyonel kapasitesinin bağımsız olarak E/Em < =14 oranını belirlediği saptandı. Sonuç: Bu çalışma, sinüs ritmi olan sistolik kalp yetmezlikli hastalarda yapılan etkin kalp hızı kontrolünün diyastolik foksiyonları iyileştirdiği ve sol ventrikül geriliminin azalttığı gösterilmiştir ve bu grup hastalarda yapılan ilk çalışma olması açısından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Recent studies revealed a survival benefit and reverse cardiac remodelling by lowering of heart rate (HR) ( 10) 2- sinus rhythm 3- resting heart rate > 70 bpm. The patents with atrial fibrilation and heart rate 70 bpm were classified as group 2 (n=23). At the end of follow up the change of diastolic parameters and BNP values were compared in each group with Wilcoxon test. Results: A total 50 sHF patients were enrolled the study. Mean age of whole study population was 67+-11 years, predominantly male (74%), and 68% of those were ischemic heart failure. Mean LVEF was 28 %, Baseline and the final echocardiographic parameters and BNP values in each group summarized in Table 3. At the end of the study, E/Em ratio significantly decreased in group 1, whereas this ratio increased in group 2. Similarly other diastolic parameters including E/A ratio, dDT and left atrial area also improved at only group1 patients. A reduced BNP level was significant at both groups. At the end of follow up, the correlation between the delta heart rate, delta BNP and final E/Em was evaluated. There was a strong correlation between delta heart rate and delta E/Em value (r=0,67) and also there was moderate correlation between delta heart rate and delta BNP level. The target heart rate and the basal functional capacity were detected to determine the rate of E/Em