Malign meme lezyonlarının farklı histopatolojik tiplerinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DAG) ile apparent diffusion coefficent (ADC) değerlerindeki farklılığın saptanması, hücresel alan/stroma (HA/S) oranı ve histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması
To compare apparent diffusion coefficient (ADC) values of malign breast lesions with different histopathological types on diffusion weighted magnetic resonance imaging (DWI) and cellular region/stroma (CR/S) ratio and histopathological results
  1. Tez No: 386534
  2. Yazar: NEVİN KÖREMEZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Malign meme lezyonlarının farklı histopatolojik tiplerinde Difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ile Apparent Diffusion Coefficent (ADC) değerlerindeki farklılığın saptanması, hücresel alan/stroma (HA/S) oranı ve histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması. GEREÇ- YÖNTEM: Ağustos 2011 – Kasım 2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Radyoloji ünitesinde, difüzyon ağırlıklı sekansların da bulunduğu, rutin meme manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılan 59 erişkin kadın hastanın görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi ve kitle boyutu 1.5x1.5 cm ve üzerinde olan BI-RADS 4 ve 5 ve 6 lezyonlar olarak belirlendi. Öncesinde memeye yönelik girişimsel işlem ya da tedavi almış olanlar dahil edilmedi. Meme MRG 1,5 Tesla MR cihazı ( Gyroscan Achieva Intera, Philips ) ile elde edilmiştir. ADC ve HA/S karşılaştırmada meme geniş eksizyon ya da mastektomi materyallerine ait Hematosilen ve Eosin boyalı tümör kesitlerinde HA/S oranını hesaplamak için Histopathological Image Atlas Editor isimli yazılım kullanıldı. İstatistiksel analizler için Statical Package for Social Sciences for Windows 15 paket programı kullanıldı. İstatistik anlamlılık düzeyi p0.05)(p=0.45). HA/S oranı için median değeri 0.46 olarak bulunmuş olup median değerin üstü ve altı olmak üzere düşük ve yüksek şeklinde iki grupta sınıflandı. Histopatolojik derece ile HA/S oranı arasında Spearman Korelasyon testinde değişkenler arasında anlamlı ilişki ve pozitif korelasyon izlendi (p0.05) (p=0.62). Anlamlı sonuç izlenmemekle birlikte ortalama ADC ve HA/S arasında pozitif korelasyon izlendi (r= +0.08). SONUÇ: Meme konvansiyonel görüntülemeye eklenen DAG ve ADC ölçümleri ile malign lezyon histopatolojik alt tiplerini normal dokudan ayırabilecek yüksek duyarlılık ve seçicilikte öngörü yapılabilmekte ancak alt tipleri kendi içerisinde ayırmak için ADC ölçümleri altınstandart histopatolojiye alternatif bir yöntem gibi görünmemektedir. Bununla birlikte ADC' nin HA/S oranı ile olan pozitif korelasyonu lezyonların stromal içeriğini değerlendirmek için güçlü bir marker olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare Apparent Diffusion Coefficient (ADC) values of malign breast lesions with different histopathological types on diffusion weighted imaging (DWI) and cellular region/stroma (CR/S) ratio and histopathological results. Materials and methods: Between August 2011 -October 2013, breast magnetic resonance imaging (MRI) and DWI findings of 59 patients were evaluated retrospectively at Dokuz Eylul University Hospital radiology Department. The largest size of breast mass identified as BI-RADS 4,5 and 6 was 7.5 cm. Patients who had prior treatment or intervention regarding their breast masses were not included to the study. Breast MRI were performed by 1.5 Tesla MRI device (Gyroscan Achive Intera Philips). In order to calculate CR/S ratio, breast wide excional biyopsy or mastectomy specimen slices were stained with Haematoxylin and Eosin and evaluated by histopathological image atlas editor software. For statistical analysis, Statistical Package for Social Sciences for windows 15 package was used.