Silikon yağı alınması sonrası kornea kalınlığı, ön kamara derinliği ve iridokorneal açı değişikliklerinin ön segment optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of changes in the corneal thickness, anterior chamber depth and iridocorneal angle following silicone oil removal using anterior segment optical coherence tomography
- Tez No: 386535
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZBEK SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Silikon yağı alınması sonrası kornea kalınlığı, ön kamara derinliği ve iridokorneal açıda görülen değişikliklerin ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) ile değerlendirilmesi. Yöntem: Çeşitli endikasyonlarla vitreoretinal cerrahi geçirmiş olan ve intravitreal silikon yağı verilen 32 hastanın 32 gözü çalışmaya dahil edildi. Prospektif olarak planlanan çalışmada olguların diğer gözleri kontrol grubu olarak kabul edildi. Kornea kalınlığı, ön kamara derinliği ve iridokorneal açıdaki değişiklikler ÖS-OKT ile aksiyel uzunluktaki değişiklikler ise parsiyel koherens interferometri ile ölçüldü. Kontrol ölçümleri postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda yapıldı. Tek gözlü olgular, tekrar operasyon gerektiren olgular, nüks dekolmanlı olgular ve ön segment patolojisi olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışma grubu ile kontrol grubu arasında preoperatif dönemdeki ölçümlerde korneal kalınlık, ön kamara derinliği, iridokorneal açı değerlerinde anlamlı bir fark saptanmazken; çalışma grubunda aksiyel uzunluk ve sferik eşdeğer ortalamasının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü (sırasıyla p=0.005 ve p=0.000). Santral kornea kalınlığında postoperatif 1. gün ve 1. haftadaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla p=0.001 ve p=0.014). Birinci günden sonra kornea kalınlığında azalmanın başladığı ve postoperatif 3. ayda preoperatif değerlere indiği görüldü. Ön kamara derinliğinde postoperatif 1. gün, 1. hafta ve 1. ayda görülen artış istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (sırasıyla p=0.034, p=0.001 ve p=0.001) 3. ayda da hafif bir artış olduğu fakat bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Aksiyel uzunlukta postoperatif 1. gün, 1.hafta, 1. ay ve 3. aydaki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (her biri için p=0.000). İridokorneal açı 0º ve 180º değerinde postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda artış gözlendi ve değerlerdeki değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulundu (iridokorneal açı 0º için her biri p=0.000; iridokorneal açı 180º için sırasıyla p=0.000, p=0.000, p=0.000 ve p=0.001). Preoperatif sferik eşdeğerde postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda görülen miyopiye kayış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (her biri için p=0.000). Sonuç: Silikon yağı alınması sonrası santral kornea kalınlığı ve ön kamara derinliğindeki değişiklikler geçici olup, postoperatif 3. aydaki ölçümlerde preoperatif değerlere yaklaştığı gözlendi. Bununla beraber aksiyel uzunluktaki azalma, sferik eşdeğerdeki miyopiye kayış ile iridokorneal açıda genişlemenin postoperatif dönemde sebat ettiği ve postoperatif 3. ayda da devam ettiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the changes in the corneal thickness, anterior chamber depth and iridocorneal angle following silicone oil removal with anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT). Methods: Thirty-two eyes of 32 patients who underwent silicone oil removal were included in this prospective study and fellow eyes comprised the control group. Changes in corneal thickness, anterior chamber depth and iridocorneal angle were evaluated with anterior segment optical coherence tomography and the axial length were measured with partial coherence interferometry before surgery and one day, one week, one month and three months after the surgery. Patients with recurrent detachments, patients with only eye, patients requiring additional surgery and patients with coexisting anterior segment pathology were excluded. Results: No significant difference was present between the study and control group with regard to corneal thickness, anterior chamber depth and iridocorneal angle preoperatively. Preoperative axial length and spherical equivalent in the study group were statistically significantly higher than the control group (p=0.005 and p=0.000, respectively). There was a significant increase in the central corneal thickness at the first postoperative day and week (p=0.001 and p=0.014, respectively). Corneal thickness began to decrease after the first postoperative day and was close to the preoperative value at the postoperative third month. The increase in the anterior chamber depth at the postoperative first day, first week and first month were statistically significant (p=0.034, p=0.001 and p=0.001, respectively). There was also a slight but statistically insignificant increase at the third month. The decrease in the axial length at the postoperative first day, first week, first month and third month were statistically significant (all p=0.000). The increase in the iridocorneal angle 0º and 180˚ values at the postoperative first day, first week, first month and third month were statistically significant (all p=0.000 for iridocorneal angle 0º; p=0.000, p=0.000, p=0.000 and p=0.001 for iridocorneal angle 180º, respectively). The myopic shift in the spherical equivalent at the postoperative first day, first week, first month and third month were also statistically significant (all p=0.000). Conclusion: The changes in the central corneal thickness and anterior chamber depth after silicone oil removal were mild and temporary and almost returned to preoperative levels within three months. However, the decreases in the axial length, myopic shift and increase in iridocorneal angle persisted and did not return to preoperative values even after three months.