Birinci basamakta periferik arter hastalığının ankle brakiyal indeks yöntemi ile taranmasında klasik dopler yöntemi ile osilometrik ölçümün karşılaştırılması
The comparison of classical doppler method and oscillometric measurement of ankle brachial index for screening of peripheral artery disease in primary care
  1. Tez No: 386538
  2. Yazar: ÜLKÜ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: 45 yaş ve üstü nüfusta periferik arter hastalığı ( PAH ) varlığını saptamakta klasik el dopleri yöntemi ile osilometrik yöntemin karşılaştırılması sonucunda birinci basamakta daha az zaman ve beceri gerektiren noninvazif yöntemin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanı testi olarak planlanan çalışmamıza Narlıdere bölgesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi polikliniğine başvuran hastalar arasından 45 yaş ve üstü 340 katılımcı dahil edilmiştir. Veriler SPSS 15.0 paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Örneklemin sosyodemografik özellikleri sayısal değişkenler için Student's t testi, kategorik değişkenler için Ki-kare testi kullanılmıştır. Çalışmamızda dopler cihazı ve osilometrik cihazla yapılan ölçümlerin duyarlılık, özgüllük, olabilirlik oranları (likelyhood ratio-LR) hesaplanmıştır, farklı klinik durumlardaki değişimleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 340 katılımcı yer almış olup hastaların yaş ortalaması 59,78 ± 9,8 olarak bulunmuştur. Bilindiği gibi klasik tanımlamada ABI
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the noninvasive method which is requires less skill and less time in primary care as a result of comparing classical doppler and oscillometric measurement for detecting peripheral artery disease (PAD) for population 45 years and older. Methods: The study was planned as a diagnostic test. 340 participants who were 45 years and older were included from three Family Health Centers in Narlıdere and Dokuz Eylul University Hospital outpatient clinic of Cardiovascular Surgery department. Data were evaluated with SPSS 15.0 package program. Socio-demographic characteristics of the sample evaluated with Student's t test for quantitative variables, chi-square test for categorical variables. In our study sensitivity, specificity, likelihood ratios (LR-likelyhood ratio) was calculated for doppler device and oscillometric measurements and changes in different clinical situations were compared. Results: In our study, 340 participants were included and the mean age of patients was 59.78 ± 9.8. As known in the classical definition ABI