Mide kanserlerinde tümörün lokalizasyonun tümöre ilişkin faktörlerden bağımsız olarak sağ kalıma etkisinin incelenmesi
In stomach cancer tumor localization on tumor investigation of the effects of survival factors
  1. Tez No: 386537
  2. Yazar: EMRE DİKMEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYMEN BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Mide kanserinde prognoz ile ilgili yapılmış çalışmalarda bazı faktörlerin prognoza etkisi hemen her zaman gözlenmekle birlikte bazı faktörler, değişik araştırmalar arasında farklılıklar göstermektedir.Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim dalında ameliyat edilmiş mide tümörleri, proksimal ve distal olarak iki gruba ayrılıp tümöre ait prognostik faktörler retrospektif olarak değerlendirilerek sağ kalım üzerine olan etkileri araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2004 ve Haziran 2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde mide kanseri tanısıyla rezeksiyon uygulanan toplam 240 hasta dahil edilmiştir.Ameliyat edilen mide kanseri tanısı almış olan hastalar proksimal yerleşimli ve distal yerleşimli olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Proksimal yerleşimli tümör grubu içine kardiya ve fundus yerleşimli tümörler alınırken , distal yerleşimli tümör grubuna korpus, antrum yerleşimli tümörler alındı. Sağ kalıma etki eden prognostik faktörleri araştırmak amacıyla iki grupta prognostik faktör olarak ; cinsiyet ,ek hastalık ( diabet ,hipertansiyon ,KOAH,konjestif kalp yetmezliği), yaş, vücut kitle indeksi ,tümör boyutu ,tümörün evresi (TNM 2010 sınıflaması), çıkarılan toplam lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodu, diferansiyasyon derecesi, lenfovaskuler invazyon ve perinöral invazyon, prognostik parametre olarak belirlenip değerlendirildi. Mevcut prognostik faktörlerin iki grup arasında fark olup olmadığı ve median sağ kalım üzerine etkileri araştırıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin karşılaştırılmasında Student t testi; normal dağılım göstermeyen parametrelerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı. Sağ kalım analizlerinde Kaplan-Meier analizi ve Log Rank testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: While in studies related to the prognosis in stomach cancer, the effects of some factors on prognosis are almost always observed, some factors differ between different studies. Purpose of this study is to divide stomach tumors operated in Dokuz Eylul University Medical Faculty Head of the Department General Surgery into two groups which are proximal and distal and to evaluate prognostic factors related to the tumor retrospectively and to examine their effects on survival. Material and Method: Total 240 patients who are applied resection with the diagnosis of stomach cancer in the clinic of Dokuz Eylul Hospital General Surgery between the dates August 2004 and June 2013. Patients who are diagnosed with stomach cancer and operated are divided into two groups as proximal localized and distal localized. Total 240 patients who are applied resection with the diagnosis of stomach cancer in the clinic of Dokuz Eylul Hospital General Surgery between the dates August 2004 and June 2013. Patients who are diagnosed with stomach cancer and operated are divided into two groups as proximal localized and distal localized. While cardia and fundus localized tumors were involved in proximal localized tumor group, corpus, antrum localized tumors were involved in distal localized tumor groups. With the purpose of searching prognostic factors affecting on survival, gender, comorbidity (diabetes, hypertension, COPD, congestive heart failure), age, body mass index, tumor size, tumor stage (TNM 2010 classification), total number of lymph node removed, metastatic lymph node, differentiation degree, lymphovascular invasion and perineural invasion were determined as prognostic parameter and evaluated in two groups as prognostic factors. It was searched that whether present prognostic factors differ between two groups or not and their effects on survival were searched. In the comparison of parameters showing normal distribution, Student T test was used and in the comparison of parameters showing non-normal distribution Mann Whitney U test was used. In the comparison of qualitative data, Chi-square test was used. In survival analyses, Kaplan-Meier analysis and Log Rank test were used.