Kopan seramik braketlerin silika örtme yöntemiyle tekrar yapıştırılmasında bağlanma dayanımının incelenmesi
Evaluation of shear bond strength of failed ceramic brackets which are rebonded with silica coating technique
- Tez No: 386566
- Danışmanlar: PROF. DR. M.SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişik taban hazırlama teknikleriyle, farklı mekanik tutuculu seramik braketlerin tekrar yapıştırılma bağlanma dayanımlarını ölçmek ve tekrar yapıştırılmalarında en güvenilir yöntemi bulmaktır.Çalışmamızda bir çeşit singlekristal seramik braket(60 adet Inspire-ice) ve iki çeşit polikristal seramik braket(60 adet Clarity, 60 adet Mystique) olmak üzere toplam 180 adet üst küçükazı braketi kullanıldı. Her bir braket tipi 15'er dişten oluşan 4 alt gruba ayrıldı. Her braket tipinden 15 adet braket kontrol grubu olarak ayrıldı ve herhangi bir taban hazırlığı yapılmadı. Kalan 45'er adet braket yapıştırılıp çıkarıldıktan sonra farklı taban hazırlıkları yapılmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sırasıyla bu gruplara, kumlama, kumlama+silan ve silika kaplama yöntemleri uygulandı. Yeni braketler ve taban hazırlığı yapılan braketler ışıkla sertleşen yapıştırıcı ile yapıştırıldı. Dişler 24 saat süreyle 37°C distile suda bekletildi ve ardından 5°C ile 55°C arasında 1000 kez termosiklus uygulandı. Universal test cihazı ile basma dayanıklılığı testi yapıldı. Kopma tipleri Arı sistemine göre sınıflandırıldı. Her gruptan temsili örnekler üzerinde SEM incelemesi yapıldı.En düşük bağlanma değerleri, singlekristal braketlerde kumlama grubu ile elde edilirken, polikristal braketlerde bu grupta bağlanma sağlanamadı. En yüksek bağlanma değerleri her 3 braket tipi için de silika kaplama grubunda elde edildi. Kumlama+silan grubunun bağlanma değerleri de yeni braketlerinki kadar yüksek bulundu. ARI skorları değerlendirildiğinde, yeni braketlerde braket-yapıştırıcı arasında olan kopmanın, kumlama+silan ve silika kaplama gruplarında yapıştırıcı-diş arasına doğru kaydığı görüldü. Ayrıca silika kaplama gruplarında mine kırığına rastlandı.Kumlama+silan ve silika kaplama tekniklerinin seramik braketlerin tekrar yapıştırılmasında kullanımının uygun olduğu sonucuna varıldı. Ancak silika kaplama tekniğinin mine kırığı oluşturma riski unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate rebonding shear bond strength of different mechanically retantive ceramic brackets and to determine the most reliable way of rebonding with different base treatment techniques.In this study, a kind of singlecristal ceramic bracket (60 pieces of Inspire Ice) and two kinds of policristal ceramic brackets (60 pieces of Clarity, 60 pieces of Mystique), as a total 180 pieces of upper premolar brackets were used. All type of brackets divided into 4 subgroups including 15 brackets in each. Fifteen brackets from each kind of bracket were kept as a control group and nothing was done as a base treatment. Remaining 45 brackets which were previously bonded and then debonded, from each bracket group were divided into 3 groups for different base treatments. Sandblasting, sandblasting+silane and silica coating methods were applied to the groups respectively. New brackets and treated brackets were bonded with a light-cured adhesive. All teeth were stored in distilled water for 24 hours in 37°C and then thermocycled for 1000 times between 5°C-55°C. The shear bond test was performed with a universal testing device. Failure types were classified according to ARI scores. SEM examination was held on representative bracket bases from all groups.While the lowest bond strengths were achieved in sandblasting group with singlecristal brackets, bonding couln?t achieved with policristal brackets. The highest bond strengths were achieved in silica coating group for all types of brackets. Bond strength of sandblasting+silane group was as high as new brackets. According to ARI scores failure side was between bracket-adhesive interface in new brackets but it was shifted to the enamel-adhesive interface in sandblasting+silane and slicacoating groups. Enamel fracture was seen in silica coating groups.Its attained that Sanblasting+silane and silica coating are appropriate techniques in application of rebonding ceramic brackets but nevertheless enamel damage risk shouldn?t be ignored.