Bolton uyumsuzluğu ölçümünde yeni bir yöntem
A new method for the measurement of Bolton discrepancy
- Tez No: 386567
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İyi bir fonksiyonel kapanışın sağlanabilmesi üst ve alt çenedeki diş boyutları arasında bir oran olması gerekmektedir. Bolton uyumsuzluğu ideal kapanışın sağlanmasını engelleyecektir. Çoğu ortodontist tedavi öncesi zaman kazanmak için bu uyumsuzluğun bulunmasını görmezden gelir. Bizim bu çalışmadaki amacımız hangi dişlerin daha çok bolton uyumsuzluğu yarattığını ve bolton uyumsuzluğunun belirlenmesinde daha kolay bir yöntemi bulabilmektir.Çalışmamızda 172 tedavi öncesi ve 49 tedavi sonrası model kullanılmıştır. İdeal Bolton Oranı (İBO), Amerikan Ortodonti Komitesi dental dercelendirme sistemi kullanılarak değerlendirilen 49 mükemmel kapanışa sahip modellerden belirlenmiştir. Elde edilen data Pearson korelasyon ve paired sample t testi ile değerlendirilmiştir.İdeal ön oran 76,66± 2,19, tüm oran ise 90,54± 1,71 olarak bulunmuştur. Alt ikinci küçükazı ve birinci büyükazıların toplam boyutu ile üst ön ve yan kesici dişlerin toplam boyutu arasındaki oranının korelasyon değeri (r=0,73) İBO ile yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Achieving a good functional occlusion with proper overjet and overbite requires that the maxillary and mandibular teeth be proportional in size. A bolton discrepancy will prevent the achievement of an ideal occlusion . Most of the orthodontists neglect to find this discrepancy before treatment because of saving time. Our aim in this study was to find which teeth create bolton discrepancy more and easier way to determine bolton discrepancy.172 pretreatment and 49 postreatment models were used in this study. Ideal Bolton Ratio(IBR) was determined from the 49 perfect occlusion identified by American Board of Orthodontics (ABO) dental grading system. The data were analyzed by Pearson correlation and paired sample t test.Ideal anterior ratio is 76,66± 2,19 and total ratio is 90,54± 1,71. The ratio between the total width of mandibuler second premolars and first molars, and the total width of maxillary central and lateral incisors showed greater correlation (r=0,73) with IBR.