Ortodontik tedavi sırasında oluşan beyaz lezyonların önlenmesinde flor salınımı yapan ışıkla sertleşen rezin materyalinin etkisinin değerlendirilmesi: Randomize kontrollü klinik çalışma
Evaluation effect of the effect of flouride-releasing light-cured resin on preventive of white spot lesions during orthodontic treatment: Randomized controlled clinical trial
  1. Tez No: 386576
  2. Yazar: NESLİHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR TOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bakteriler tarafından üretilen organik asitlerin diş minesindeki interprizmatik boşluklardan girerek apatit kristallerini, kalsiyum ve fosfat iyonlarını çözmesi sonucu beyaz lezyonlar oluşmaktadır. Günümüzde başlangıç mine lezyonlarının (beyaz lezyon) oluşum mekanizması tüm ayrıntıları ile bilinmektedir. Yaygın beyaz lezyonlar; ağız hijyenine dikkat etmeyen bireylerde, kronik rahatsızlığı (Kserostomia, Serebral Palsy vb….) olan bireylerde, hamilelerde, reflü gibi rahatsızlıklardan dolayı asit erozyonu gözlenen ve ortodontik tedavi süresince ağız hijyenini sağlayamayan bireylerde sıklıkla gözlenmektedir. Sabit ortodontik tedavi sürecinde oluşan beyaz lezyonlar, hem estetik açıdan hem de dişlerin sağlığı açısından çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu önlemek amacıyla kullanılan birçok çürük önleyici materyal, in vitro ve in vivo olarak değerlendirilmiştir. Bu materyallerden Cpp-Acp'nin (Tooth Mousse, RecaldentTM.; GC, Corp, Japan) in vitro ve in vivo çalışmalarda beyaz lezyonları önleme açısından oldukça etkin olduğu görülmüştür. Son dönemlerde ortaya çıkan, beyaz lezyon oluşumunu önleyen yeni bir ajan olan Ortho Coat (Ortho Choice, Pulpdent, Watertown, Mass) ile ilgili ise in vitro çalışmalar yapılmıştır; fakat literatürde in vivo olarak yapılan bir çalışma yoktur. Bu tez çalışmasında, dahil edilme kriterlerine uyan 60 hastanın ağız içi 4 eşit parçaya ayrılarak, braketleme aşamasından sonra, Ortho-Coat ve Cpp-acp üst çenede randomize olarak seçilen bölgelere uygulanmış, diğer bölgeler ise kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Tedavi başlangıcında ve 6 aylık gözlem süresi sonrasında yapılan ölçümler grup içi, gruplar arası ve kontrol gruplarına göre değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, ortodontik tedavi sırasında yetersiz ağız hijyeni nedeni ile oluşabilecek olan ve çürük başlangıcı olarak tanımlanan beyaz lezyonların önlenmesi amaçlanmıştır. Bireylere hem estetik açıdan, hem de ağız sağlığı açısından katkıda bulunmanın yanı sıra; yapılacak olan analizler sonucunda değerlendirilen ürünlerin beyaz lezyonların önlenmesine ne ölçüde etki edeceği incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle bu tez çalışmasında; ortodontik tedavi sırasında oluşan beyaz lezyonları önleme iddiasında olan Ortho Coat, bu konuda etkili olduğu düşünülen Cpp-Acp(Tooth Mousse) ile tedavi öncesinde ve 6 aylık gözlem süresi sonrasında karşılaştırılmıştır. Bu ürünlerin uygulandığı bölgelerde tedavi öncesinde ve 6 ay sonrasında yapılan ölçümler birbirlerine ve kontrol gruplarına göre karşılaştırılarak, istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ortho Coat ve Cpp-Acp uygulanan bölgeler birbirlerine göre kıyaslandığında; Ortho Coat uygulanan bölgelerde, 6 aylık süreçte, Cpp-Acp uygulanan bölgelere göre beyaz lezyon oluşumuna daha az rastlanmış, daha düşük değerler elde edilmiş; bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organic acids that are generated by bacteriums passes through the interprizmatik holes on the enamel and solve Appetite Crystallınes, calsium and phosphate ions and thence carving out white spot lesions. At the present time, all the formation process are well known. Epidemic white spot lesions are frequently observed in individuals that do not care oral hygiene, have some chronic illnesses (Kserostomia, Serebral Palsy, etc…) are pregnant, have acidic erosion because of ilnesses like reflu, and are within an orthodontic treatment phase but can not maintain their oral hygiene. White spot lesions occuring during fixed orthodontic treatment are very important problems for both aesthetics and teeth health, many caries protective material that are used fort the purpose of preventing white spot lesions occuring in patients within an orthodontic treatment are tested out in vitro experiments.. In the in vitro experiments of Cpp- Acp (Tooth Mousse, RecaldentTM.; GC, Corp, Japan) , one of these materials was found very efectively in preventing white spot lesions. There are in vitro experiments in literature about Ortho coat (Ortho Choice, Pulpdent, Watertown, Mass) which is a new agent that prevents white spot lesions; but there is not in vivo experiments made about this material. In this thesis, intra oral of the patients that satisfies the criterias divided into 4 equal parts and after the bonding Ortho-coat and Cpp-Acp randomly applied to selected areas on the upper jaw and the other parts will be the control group. Measurements taken in the beginning of treatment and after the 6 months investigation period will be evaluated according to intra-group, inter-group and with respect to the control group comparisons. The purpose of this study to prevent white spot lesions which might be occuring because of inadequate oral hygiene and are considered as proloques of tooth decay. In this manner, it was thought that with this study, alongside making aesthetical and oral hygienic contributions to indivuals, by analyzing and investigating the effectiveness of those materials of discussion on preventing white spot lesions, there is contributions to the related literature. In the end of six months, as a result of the statisticalanalysis, Ortho coat applied areas by Cpp-Acp applied areas, there is less White spotlesionsin Ortho Coat appliedareas, lower values were obtained, this difference was statistically significant.