İki farklı sayısal ortodontik modelleme yönteminin güvenilirlik ve geçerlilik açılarından karşılaştırılması
Comparison of reliability and accuracy of the two different digital orthodontic modelling methods
- Tez No: 386577
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sayısal ortodontik modellerin teşhis ve tedavi planlamasında kullanımı gelişen yazılım teknolojilerinin getirdiği avantajlar ile giderek yaygınlaşmaktadır. Geleneksel olarak lazer yüzey tarama metodu kullanılarak elde edilen sayısal modellerin güvenilir ve geçerli olduğu kanıtlanmışken alçı modeller üzerinde yapılan direkt ölçümler ?altın standart? olmaya devam etmektedir. Ölçü maddesi ve kapanış mumunun direkt KIBT (konik ışınlı bilgisayarlı tomografi) ile taranması yoluyla yapılan sayısal modelleme nispeten yeni geliştirilen bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, iki farklı yöntem ile elde edilen sayısal ortodontik modeller üzerindeki ark içi ve arklar arası ölçümlerin güvenilirlik ve geçerliliklerini kıyaslamaktır. Çalışmamız, kliniğimize ortodontik tedavi amacıyla başvuran 50 hastadan elde edilen alçı ve sayısal modeller üzerinde yapılmıştır. Her hastadan, PVS (Polivinil siloksan) ölçü maddesi ile ölçüler alınarak, bir alçı model ve farklı yöntemlerle çalışan iki modelleme firması (Orthomodel, Orthoproof) aracılığı ile de iki sayısal model elde edilmiştir. Modeller üzerinde ark içi ve arklar arası lineer ölçümler ve bu çalışmaya değiştirerek uyarladığımız PAR (Peer Assessment Rating) skorlaması kullanılmıştır. Elde edilen veriler ICC (Intraclass Correlation Coefficient) katsayısı hesaplanarak ve tek yönlü ANOVA testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda aynı araştırmacı tarafından tekrarlanan ölçüm sonuçları değerlendirildiğinde tüm gruplarda güvenilirliğin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir (ICC>0.90). Her iki yöntemle de oluşturulan sayısal modellerdeki ölçümleri altın standardı temsil eden alçı modeller ile kıyasladığımızda hiçbir lineer ölçümde ve skorda istatistiksel ve klinik olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). KIBT tarama yöntemi ile oluşturulan sayısal modeller üzerindeki ortodontik ölçümlerin güvenilirlik ve geçerliliği geleneksel lazer yüzey tarama yöntemi ile elde edilen sayısal modellerdekilerden farklı değildir.
Özet (Çeviri)
The using of digital orthodontic models in diagnosis and treatment planning is becoming more prevailing with the ongoing developments of software technologies. While it?s been well evidenced that digital models obtained with conventional laser surface scanning method are accurate and reliable, direct measurements on plaster models have still been the golden standard?. Digital modelling based on direct scanning of impression material and bite waxes with CBCT (Cone beam computed tomography) is a relatively new method. The aim of this study is comparing the reliability and accuracy of the intra-arch and interarch measurements being made on the digital orthodontic models generated by two different techniques. Our study was made on the plaster and digital models of 50 patients who came to our clinic to get orthodontic treatment. Impressions were taken with PVS and one plaster and two digital models were obtained from every patient by the digital modelling companies (Orthomodel, Orthoproof) work with different methods. Intra-arch and interarch measurements and PAR (Peer Assessment Rating) index scores that we modified for this study were used on the models. The data was evaluated by analysing ICC (Intraclass correlation coefficient) and using one-way ANOVA test. Reliability was found very high considering repeated measurements by the researcher (ICC>0.90). When we compare the measurements that were made on the digital models generated by both methods with those on the plaster models that represent the golden standard?, there?s no statistically and clinically significant difference in any of the lineer measurements and scores (p>0.05). The reliability and the accuracy of the orthodontic measurements that were made on the digital models obtained with CBCT scanning process are not different from those derived from the conventional laser surface scanning method.