Forsus apareyinin kondilin sentrik ilişki konumu üzerindeki etkileri
The effects of forsus appliance on centric relation position of condyle
  1. Tez No: 386575
  2. Yazar: EMEL ENGİN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN UZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, forsus apareyinin, mandibular kondilin sentrik ilişki (Sİ) konumu üzerindeki, ortodontik tedavi sonrası ortalama iki yıllık etkilerini, sentrik ilişki kayıtları ile tespit etmektir. Çalışmamız, II. Sınıf 1. Bölüm kapanış bozukluğuna sahip 32 hasta (yaş ort. 15 yıl) üzerinden yürütülmüştür. Forsus apareyi öncesi, sonrası ve ortodontik tedavi bitiminden sonraki takip (ortalama 2.yıl) döneminde Roth'un 'Power Centric' metodu kullanılarak hastalardan sentrik ilişki kayıtları alınmış ve MPI (Mandibular Position Indicator) ölçümleri yapılmıştır. MPI bulgularına göre, dikey yönde meydana gelen ortalama sapma miktarı her üç dönemde hem sağ hem de sol kondilde ön-arka yönde görülen ortalama sapma miktarından daha fazla bulunmuştur. Forsus tedavisi öncesinde fizyolojik sınır dışında sapma (dikey ve ön-arka yönde ≥2mm, yatay yönde ≥0,5mm fazlalık) tespit edilen hastalarda, hem dikey hem de ön-arka yönde forsus tedavisi sonrası ve ortodontik tedavi sonrasındaki uzun dönemde sentrik sapma miktarında anlamlı düzeyde azalma meydana gelmiştir. Başlangıçta fizyolojik sınır içinde sapma gösteren hastalarda ise dönemler arasında anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. Sonuç olarak; forsus tedavisinin, çalışma hastalarında, dikey ve ön-arka yöndeki fizyolojik sınır dışındaki sentrik sapma miktarını azalttığı ve bu durumun tedavi sonrası iki yıllık süreç içerisinde korunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the average two years effects after orthodontic treatment of forsus appliance on centric relation of condyle with centric relation registration technique. Our research was conducted on 32 patients with Class II division 1 malocclusion with a mean age of 15 years.“Power Centric”registration described by Roth were recorded using mandibular position indicator (MPI) at the follow-up period, before and after forsus appliance. According to MPI findings, the amount of vertical displacement was greater than the horizontal displacement in both right and left sides in all three period records. The amount of condylar displacement was significantly decreased after forsus appliance and follow-up period both vertical and horizontal directions on the patients who diagnosed out of physiologic limits before forsus treatment. There were no significant differences on the patients who diagnosed within physiologic limits before treatment, after treatment and follow-up period. Consequently, it had been determined that the vertical and horizontal condylar displacement out of physiologic limits was decreased on patients with forsus treatment and this situation was preserved in two years follow-up period.