Leishmaniasis tanısı ve etken tiplerin tespitinde mini-exon PCR-RFLP ve ITS-1 (Internal transcribed spacer)-PCR-RFLP yöntemlerinin duyarlılıkları ve kullanılabilirliklerinin karşılaştırılması
Comparison of sensitivity and utility of mini-exon-PCR-RFLP and its-PCR-RFLP methods used to diagnosis and determining of agent types in leishmaniasis
  1. Tez No: 386595
  2. Yazar: TÜLİN GÜVEN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kutanöz ve visseral leishmaniasis tanısı halk sağlığı açısından uygun tedavi ve kontrol tedbirlerinin alınabilmesi için son derece önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada yaklaşık olarak 12 milyon leishmaniasis vakası bulunmakta, her yıl yaklaşık yeni 1,5-2 milyon kutanöz ve 500.000 viseral leismaniasis olgusu eklenmekte, 70.000 kişi bu hastalık nedeniyle kaybedilmektedir. Leishmaniasis, 2.4 milyon kişinin ise mortalite ve morbidite nedeniyle yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle morbidite-mortaliteyi azaltmak, yayılımı engellemek açısından Leishmaniasis tanısı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Leishmania türlerinin belirlenmesi ve identifikasyonunda kullanılan Mini-exon-PCR ve ITS-PCR-RFLP yöntemlerinin birbirlerine üstünlükleri, özgüllük ve duyarlılıklarını belirlemek amacı ile planlanan çalışmamıza, Çukurova Üniversitesi Tropikal Hastalıklar Araştırma ve Uygulama Merkezine kutanöz ve visseral leishmaniasis şüphesi ile başvuran 98'i kadın, 55'i erkek hastadan alınan smear ve aspirasyon, ayrıca kemik iliği olmak üzere toplam 153 örnek dahil edildi Toplanan örnekler kültür, mikroskobi, Miniexon-PCR-RFLP ve ITS-1 PCR-RFLP yöntemi ile değerlendirildi. Sonuç olarak; ITS-1-PCR yönteminin Miniexon-PCR yöntemine kıyasla sensitivite açısından daha güvenilir olduğu, ITS-1-PCR-RFLP ve Miniexon-PCR-RFLP yöntemlerinin neredeyse aynı oranda tür düzeyinde identifikasyon yapabildikleri, bölgemizde Leishmaniasis'e %36 oranında L.infantum'un etken olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Leishmaniasisli hastaların bölgesel dağılımı incelenmiş ve özellikle doğu Adana bölgesinde yoğunlaştıkları tespit edilmiştir. İlginç olarak, bir laringeal leishmaniasis vakasına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diagnosis of Cutaneous and visceral leishmaniasis is extremely important to take appropriate measures in control and treatment in terms of public health. According to the World Health Organization`s data there is approximately 12 million cases of leishmaniasis each year all over the world, about 1.5 to 2 million new cutanous cases and 500000 visceral cases are added and 70,000 people die due to this disease. Leishmaniasis afffects quality of life of 2.4 million people due to morbidity, mortality. Therefore, diagnosis of Leishmania holds an important place in terms of reducing the morbidity-mortality and preventing the spread. Our study is planned to determine the spesifity and sensitivity and superior to each other of Mini-exon-PCR-RFLP and ITS-PCR-RFLP methods which are used to identify Leishmania secies. Smear, aspiration and bone marrow materials taken from 98 female and 55 male patients applied to CUTHAUM. Collected materials were evaluated by culture, microscopy, Miniexon-PCR-RFLP and the ITS-1-PCR-RFLP. As a result, the ITS-1-PCR method were found to be more reliable in terms of both sensitivity, ITS-1-PCR ?RFLP and Miniexon-PCR-RFLP is much the same for species identification and it is determined that L.infantum is resonsible for 36% 's of Leishmaniasis. In addition, when we examined the regional distribution of leishmaniasis patients it is identified that patients are concentrated in the eastern region of Adana. Interestingly, a laryngeal leishmaniasis case was found.