Hepatosplenomegalili hastalarda toxoplasmosis, kist hidatik ve kala-azar antikorlarının araştırılması
- Tez No: 44239
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
73 ÖZET ; Çalışmalarımızda, hepatosplenomegali saptanan tanı konmamış hastalarda Toxoplasmosis, Kist Hidatik ve Kala-Azar insidensi araştırılmıştır. Bu üç hastalığın kaynak bilgileri gözden geçirilmiş ve hepatosplenomegali sınıflandırması literatür eşliğinde yapılmıştır. 1993 Mart-1994 Mayıs ayları döneminde E.Ü.T.F. Hastanesinin çeşitli kliniklerinde (İç hastalıkları, Genel Cerrahi, Gastroenteroloji, İntaniye ve Enfeksiyon hastalıkları, Çocuk sağlığı), İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi ve SSK Tepecik Hastanesi çocuk kliniklerinde yatan 100 olgu çalışmalarımıza alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalardan 10 cc düz kan örneği alınmış, serumları ayrılarak -20 derecede derin dondurucuda saklanmıştır. IF AT ve ELISA serolojik yöntemleri ile bu üç hastalığın spesifik antikorları araştırılmıştır. 100 olgunun üçünde Kist Hidatik, sekizinde Kala-Azar ve onbirinde Toxoplasmosis serum antikor düzeyleri seropozitif sınırlar içinde bulunmuştur. Alınan sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır. Toxoplasmosis, Kist Hidatik ve Kala-Azar antijenleri ile çapraz reaksiyon olasılıkları araştırılmıştır. Bu üç hastalığın pozitivite sınırları içinde çapraz reaksiyon vermediği görülmüştür. Sonuç olarak ülkemizde yaygın olan bu hastalıkların hepatosplenomegali etyolojisinde düşünülmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY In this study, the incidence of Toxoplasmosis, Hydatic disease and Leishmaniasis were determined in patients whose have hepatosplenomegaly but no definite diagnosis. The clasification of hepatosplenomegalies were explain according to the literature information on hepatosplenomegalies. Hundred patients who were admitted in different clinices of Medical School Hospital of Ege University, Behçet Uz Children Hospital and SSK Tepecik Hospital, were included in this study. Ten ml blood samples were obtained from each patients, sera were separated and kept in -20° C freezer. Specific antibodies were detected by using indirect Fluorescent Antibody Technic (IF AT) and Enzyme Immun Assay (ELISA). The specific antibody levels were pozitives for Toxoplasmosis in 11 patients for Leishmaniasis in 8 patients and for Hydatic disease in three patients, out of one hundred hospitalized patients. The possiblities of cross reactions were determined between specific antibodies and antigens of Toxoplasma gondii, Leishmania donovani and protoscolexes in hydatic cysts.No cross reactions were obtained in the level of positive results between these three diseases. As a results, these three diseases should be taken into consideration in hepatosplenomegaly etiology, because of the frequency of these diseases in our country.