İnsan amniyotik hücre kültürlerinde nikotin ve resveratrolün Sox2 ve Sox4 genlerinin ekspresyon düzeyleri üzerine etkisinin real time PCR yöntemi ile incelenmesi
Investigation the effects of nicotine and resveratrol on Sox2 and Sox4 genes expression levels in human amniotic cell culture by real time PCR
  1. Tez No: 386607
  2. Yazar: GAMZE CÖMERTPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÜMİT LÜLEYAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hamilelikte sigara içiminin fetüs gelişiminde ve büyümesinde zararlı etkilerinin olduğuna dair kanıtlar bulunmasına rağmen her 3 kadından biri erken hamilelik döneminde sigara içmektedir. Nikotin sigarada bulunan en önemli toksik bileşenlerden biridir. Biz de çalışmamızda hamilelikte sigara kullanımının tehlikelerine dikkat çekebilmek için; nikotinin, insan amniyotik hücre kültürlerinde Sox2 ve Sox4 genlerinin ekspresyon düzeyleri üzerine etkisini göstermeyi amaçladık. Ayrıca toksik bileşiklere karşı antioksidanların önemini vurgulayabilmek için; nikotinle muamele edilen insan amniyotik hücre kültürlerinde bir antioksidan olan resveratrolün belirlediğimiz genlerin ekpresyon düzeylerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu göstermeyi hedefledik. Çalışmamıza 20 hasta dahil edilmiş olup her hasta için; kontrol hücre kültürü grubu, nikotin ile muamele edilen hücre kültürü grubu ve resveratrol + nikotin ile muamele edilen hücre kültürü grubu oluşturulmuştur. Grupların her birinde Sox2 ve Sox4 genlerinin ekspresyon düzeyleri real time RT- PCR ile incelenmiştir. Çalışmamız sonuçlarına göre nikotin ile muamele edilen hücre kültürü gruplarında Sox2 ve Sox4 genlerinin ekspresyon düzeyleri değişiklik göstermiş ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p değerleri Sox2 için p=0,005 - Sox4 için p=0,000). Nikotin ve resveratrol + nikotin grubu karşılaştırıldığında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir. (p değerleri Sox2 için p=0,036 - Sox4 için p=0,026) Sonuç olarak nikotinin insan amniyotik hücre kültürlerinde Sox2 ve Sox4 genlerinin ekspresyon düzeylerini değiştirdiği, resveratrolün de nikotin muamelesi ile artan Sox2 ve Sox4 ekspresyon düzeyini azaltma da önemli bir antioksidan olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there are various evidence relating to the smoking during gestation harms to development and growth of fetus, one-third of women smoke during pregnancy. Nicotine in cigarette is one of the most important toxic components. For this reason, in our study we aimed to show the effects of nicotine in human amniotic cell cultures upon the expression levels of Sox2 and Sox4 genes. In addition, we aimed to show the effect of resveratrol, kind of an antioxidant, upon the expression levels of genes we examined on nicotine treated human amniotic cell cultures to emphasize importance of antioxidant against toxic components. The twenty patients included to our study and the third group was created for each patients. The groups respectively are called control cell culture group, nicotine treated cell culture group and resveratrol + nicotine treated cell culture group. The levels of expression Sox2 and Sox4 genes were examined by real time RT-PCR method for each group. The Sox and Sox4 genes showed changes in expression levels and were statistically significance according to our results. (p=0,005 for Sox2- p=0,000 for Sox4). A statistically significant difference was found between nicotine group and resveratrol + nicotine group were compared. (p=0,036 for Sox2- p=0,026 for Sox4) As a result, we founded that nicotine changes the expression levels of Sox2 and Sox4 genes and examined that resveratrol is an important antioxidant to reduce expression levels of Sox2 and Sox4 genes increased by treatment of nicotine.