Sıfır-bir yaş bebek sahibi annelerde, doğum sonrası depresif semptom taramasında; Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ile Hasta Sağlık Anketi'nin karşılaştırılması
Comparison of Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) and Patient Health Questionnaire (PHQ-9) to screen postpartum depressive symptoms among mothers of 0-1 year old babies
  1. Tez No: 386629
  2. Yazar: TUĞBA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada; sağlam çocuk izlem polikliniğine başvuran, 0-1 yaş bebek sahibi annelerde postpartum depresif semptom taramasında; tarama aracı olarak Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ile Hasta Sağlık Anketini karşılaştırmak, depresif semptomlar açısından riskli kadınların yaygınlığını saptamak ve etkileyen faktörleri belirlemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniğinde, 1 Eylül 2014-31 Ekim 2014 tarihleri arasında başvuran, 0-1 yaş çocuk sahibi 425 kadın ile yapıldı. Anket formu araştırmacılar tarafından literatür taraması temel alınarak oluşturuldu. Katılımcıların beklerken anket formunu doldurması istendi. Anket formu demografik veri formu, Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ile Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) içermekteydi. Toplanan veriler Student t testi; Mann Whitney U testi, Pearson Ki-Kare, Fisher exact testi ve lojistik regresyon analizi ile SPSS 15'te değerlendirildi. Ölçeklerin karşılaştırılması ICC (Intraclass Corelation Coefficient), kappa analizi ve Spearman korelasyon analiziyle yapıldı. Bulgular: Bu çalışmada postpartum dönemdeki kadınlarda depresif semptomları saptamak için EDSDÖ kesme puanı 13 ve üzeri alınarak kullanıldı. Postpartum depresif semptom yaygınlığı %21,9 idi. Hasta Sağlık Anketi-9 ile depresyon riski artmış katılımcıların oranı %23,6 idi. Depresif semptomlar ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi saptanan risk faktörleri; geçmişte depresyon öyküsü, geçmişte anksiyete bozukluğu öyküsü, eş ile iletişimde, annesiyle iletişimde zorluk, eşinin ailesiyle iletişimde zorluk, istemeyen gebelik, bebekte sağlık sorunu, bebek bakımında zorluk idi. Postpartum depresif semptomlar için ön gördürücüler; eşiyle iletişimde zorluk; annesiyle iletişimde zorluk, eşinin ailesi ile iletişimde zorluk idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to compare the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) and the 9-Item Patient Health Questionnaire (PHQ-9), as a screening tool for postpartum depressive symptoms; to investigate the prevalence of depressive symptoms and to evaluate the risk factors of depressive symptoms among mothers of 0-1 year old babies who admitted to the well-child outpatient clinic. Methods: This cross-sectional study included 425 women, registering their 0 to 12 month-old infants for well-child outpatient clinic from September 2014 to November 2014 at the well-child outpatient clinic of the Department of Social Paediatrics of Ankara University School of Medicine. The questionnaire was designed by researchers based on literature searches. The participants were asked to complete questionnaires while waiting. Each questionnaire included demographic characteristics, PHQ-9 and EPDS. The data collected were analyzed using Student's t test, Pearson Chi-Square, Fisher exact test, Mann Whitney U test and logistic regression in SPSS 15. We examined comparison of two scales using ıntraclass corelation coefficient, Spearman correlation, and inter-rater agreement (kappa). Results: In this study; an EPDS cut-off score 13 or higher was used to determine depressive symptoms among women in the postpartum period. The prevalance of postpartum depressive symptoms was %21,9. The proportion of women with a positive PHQ-9 who had increased risk for depression, was %23,6. Risk factors that were found to be significantly associated with postpartum depressive symptoms were; a past history of depression, a past history of anxiety disorder, a poor relationship between the participant and her partner, a poor relationship between the participant and her mother, a poor relationship between the participant and her partner's parents, an unplanned pregnancy, child care-related problems, health problem of the child. The predictors of postpartum depressive symptoms were a poor relationship between the participant and her partner, a poor relationship between the participant and her mother, a poor relationship between the participant and her partner's parents.