Atriyal fibrilasyon ablasyonu yapılan hastalarda nörolojik sonuçlar ve bu sonuçların nöron spesifik enolaz düzeyleri ile ilişkisi
Correlation of neuron-specific enolase levels with neurological outcomes in patients undergoing catheter ablation for atrial fibrillation
- Tez No: 386630
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİMUÇİN ALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Atriyal fibrilasyon (AF) kateter ablasyonu, antiaritmik ilaçlara rağmen semptomları devam eden hastalar için uygun bir tedavi seçeneğidir. Ancak bu işlem başta inme olmak üzere tromboembolik komplikasyonlara yol açabilmektedir. Sessiz serebral emboliler klinik olarak açığa çıkan serebral embolilerden daha sıktır. Biz, nöronal hasarın biyobelirteci olduğu bilinen serum nöron spesifik enolaz (NSE) düzeylerinin ablasyon ile ilişkili olarak nasıl değişim gösterdiğini incelemeyi planladık. Gereç ve Yöntem: Paroksismal AF'si olan 43 hastaya radyofrekans ablasyon ile pulmoner ven izolasyonu uygulanmıştır. Hastaların hem ablasyon öncesinde hem de sonrasında nörolojik muayeneleri yapılmıştır. Serum NSE düzeyleri ablasyondan önce, ablasyondan hemen sonra, ablasyondan 2, 24 ve 48 saat sonra olmak üzere toplamda 5 kez ölçülmüştür. Sonuçlar: Hastaların hiçbirinde yeni nörolojik defisit izlenmedi. Ancak serum NSE seviyeleri hastaların 17'sinde işlemden sonra normalin üst sınırı (NÜS) olan 17 ng/ml'yi aşarken; hastaların 33'ünde işlem sonrasında bazal seviyeye göre %50 ve üzerinde artış gösterdi. Yaş, hipertansiyon, inme öyküsü, diyabet, aterosklerotik kalp hastalığı varlığı veya CHA2DS2 VASc skoru gibi klinik özelliklerin ve aktive pıhtılaşma zamanı, toplam işlem süresi, elektriksel kardiyoversiyon yapılıp yapılmaması gibi işlemle ilişkili parametrelerin serum NSE artışı üzerinde etkisi olmadığı saptanmıştır. Diğer taraftan NSE düzeyi NÜS'ü aşan hastalarda sol atriyum boyutunun anlamlı olarak daha büyük olduğu saptanırken; NSE düzeyi bazale göre %50 artış gösteren hastalarda işlem sırasında kaydedilen en düşük sistolik kan basıncı değerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu bulunmuştur. Sonuç: Serum NSE düzeylerinin seri ölçümleri AF ablasyonuyla ilişkili akut nöronal hasarı öngörmede yardımcı olabilecek düşük maliyetli ve kolay ulaşılabilir bir yöntem olabilir. Ancak sessiz serebral embolileri saptamada biyobelirteç temelli yaklaşımı desteklemek için difüzyon manyetik rezonans görüntüleme veya diğer objektif tetkiklerle karşılaştırmalı değerlendirildiği daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Catheter ablation of atrial fibrillation (AF) is a favourable therapeutic option for the treatment of patients, who are symptomatic despite antiarrhytmic medication. However, this procedure may lead to thromboembolic complications, especially stroke. Silent cerebral embolism is more frequent than clinically apparent stroke. We aimed to measure periprocedural serum neuron-specific enolase (NSE) levels, which is known as biomarker of neuronal injury. Methods: Forty three patients with paroxysmal AF underwent pulmonary vein isolation performed by radiofrequency ablation. A neurological examination was performed pre- and postprocedural period. Serum NSE levels were determined before and at the end of the procedure, at 2, 24 and 48 hours after the procedure. Results: None of the patients developed new neurological deficits. But NSE levels increased after ablation above the upper reference limit of 17 ng/ml in 14 patients; and also 50% increase was observed compared to baseline in 33 patients. No clinical parameters such as age, hypertension, previous history of stroke, diabetes mellitus, CHA2DS2 VASc score, atherosclerotic heart disease and no procedural parameters such as activated clotting time value, total procedure time, electrical cardioversion were associated with an increased level of NSE. On the other hand, patients with increased NSE levels above the upper reference limit had larger left atrium and patients with 50% increase in NSE level had lower minimum SBP measurement during the procedure. Conclusion: Serial assessment of serum NSE level may help to predict acute brain injury related to AF ablation in a low price and readily available manner. However, further research, in which magnetic resonance imaging or other laboratory methods are used, needed to support biomarker based approach in detecting silent cerebral embolism.