Radial arter yolu ile koroner anjiyografi yapılan hastalarda radial arterde oluşabilecek endotel disfonksiyonunun akım aracılı vazodilatasyon ile araştırılması
Investigation of endothelial dysfunction may occur in the patients who were performed coronary angiography via radial artery with the flow mediated vasodilation
- Tez No: 386645
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Transradial girişim yolu, femoral yaklaşıma oranla daha düşük vasküler giriş yolu komplikasyonu ve daha düşük kanama oranları nedeni ile son yıllarda oldukça artan düzeylerde tercih edilmeye başlanmıştır. Radial arter kateterizasyonu sonrasında arterde yapısal ve fonksiyonel değişiklikler görülebilmektedir.İşlem sonrasında radial arterde meydana gelen endotel hasarı,endotelin vazodilatör ve vazokonstriktör özellikleri arasındaki dengeyi bozarak aterosklerozun oluşumu veya ilerlemesine yol açan süreci başlatabilir. Biz çalışmamızda transradiyal yaklaşımla koroner anjiyografi sonrasında radial arterde oluşabilecek endotel disfonksiyonunu akım aracılı vazodilatasyon yöntemi ile araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2013 – Ekim 2014 tarihleri arasında radial arter yolu ile koroner anjiografi yapılan 57 hasta ( 15 kadın, 42 erkek) dahil edilmiştir. Son 1 yıl içerisinde değişik zamanlarda transradial koroner anjiografi öyküsü olan hastalara, radial arterde girişim sonrası oluşabilecek endotel disfonksiyonunun araştırılması amacı ile akım aracılı vazodilatasyon ( AAV) ve nitrogliserin aracılı vazodilatasyon (NAV) yöntemi uygulanmıştır. Kontrol grubu olarak hastaların girişim yapılmayan radial arterleri incelenmiştir. Bulgular: Hastaların KAG sonrası ölçülen her iki radial arterin bazal çaplarında anlamlı farklılık saptanmadı. Bazal sol radial arter çapları ortalama 2.44 (±0.37) mm, sağ radial arter çapları ortalama 2.46 (±0.38) mm (p=0.7) idi. AAV sonrası sağ radial arter çapı sol radial artere göre istatiksel anlamlı olarak daha fazla saptandı [2.79 (± 0.35) mm ve 2.69 (± 0.27) mm (p=0.021)]. NAV sonrası her iki radial arterdeki çap artışı benzer olarak bulundu [sağ radial arter ort çap. 3.11 ± 0.35 mm, sol radial arter ort çap. 2.97 ± 0.41 mm (p=0.125)]. Sonuç: Son 1 yıl içerisinde transradial koroner anjiografi öyküsü olan hastaların, girişim yapılan radial arterlerinde akım aracılı vazodilatasyon yöntemi ile bakılan vazodilatör fonksiyonları girişim yapılmayan radial artere göre daha bozuk saptanmıştır. Ancak nitrogliserin aracılı vazodilatör yanıtın korunduğu gözlenmiştir. Bu durum vazodilatör yanıttaki bozulmanın arteriyel endotel dokunun hasarlanmasına bağlı olduğunu desteklemektedir. Girişim yapılan radial arterler koroner arter bypass grefti veya diyaliz fistülü olarak kullanılacaksa, arteriyel endotelde meydana gelebilecek bu hasarlanma göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The transradial approach is increasingly prefered becouse of the fewer vascular access complications and has been shown to reduce majör bleeding when compared with the femoral approach. Transradial catheterization can negatively affect radial arter structure and function. Endothelial injuryoccurring in theradial artery after the procedure mayinitiate the process of theformationor progression ofatherosclerosis leading todisturbingthe balance of theendothelialvasodilatorand vasoconstrictorproperties. In our study we planned to investigate the endothelial dysfunction whichmay occur in theradial arteryaftercoronary angiography with transradialapproach using flow-mediated dilatation method. Materials and Methods: The study included 57 patients (15 females and 42 males) who underwent transradial coronary angiography between October 2013 and October 2014. Flow-mediated dilation and nitroglycerin-mediated dilation methods were applied to the patients who were underwent transradial coronary angiography at different times in the last 1 year with the aim to investigate the endothelial dysfunction may ocur after the procedure. The other radial arters of patients which were not performed an intervention were evaluated as control groups. Results: There was no significant difference in diameter of the patients both the radial artery prior to the vasodilatation. Mean baseline left radial artery diameter was 2.44 (± 0.37)mm and right radial artery diameter was2.46 (± 0.38) mm (p= 0.7), respectively. The right radial artery diameter after flow-mediated dilatation was statistically significant higher compared with the left radial artery diameter [2.79 (± 0.35) mm / 2.69 (± 0.27) mm (p=0.021)]. Increase in both the radial artery diameter after nitroglycerin-mediated dilation were similar [right radial arter diamater was 3.11 ± 0.35 mm, left radial arter diamater was 2.97 ± 0.41 mm (p=0.125)]. Discussion: The patients with a history of transradial coronary angiography in the last 1 year were evaluated with the flow-mediated dilatation method and vasodilatation function of the radial arter used for intervention was much worse from the other radial arter which was not made an attempt. However,nitroglycerin-mediated vasodilator responses has been observed to be protected. This supports that the deterioration inresponse of vasodilatation is the result of the arterial endothelial tissue damage. If there is the possibility to use the radial artery as a coronary arter bypass graft or a dialysis fistula, this injury that may ocur in the arterial endothelium should be considered.