Metabolik sendromun elektif perkütan koroner girişim sonrası kontrast madde nefropatisi gelişimine etkisi
The effect of metabolic syndrome on development of contrast induced nephropathy after elective percutaneous coronary intervention
- Tez No: 386646
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş; Kontrast madde nefropatisi (KMN) hastanede yatan hastalarda gelişen akut böbrek yetmezliğinin en sık 3. sebebidir. Ayrıca artmış morbidite ve mortalite hızı, hastanede kalış süresinin uzaması ve potansiyel diyaliz riski ile ilişkilidir. Bu komplikasyonları önlemek için KMN gelişimine yatkın hastaların tespit edilmesi ve profilaktik yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Amaç; Elektif perkütan koroner girişim (PKG) yapılan, diabetes mellitus (DM) tanısı olmayan hastalarda metabolik sendromun (MS) KMN gelişimine etkisinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Bu çalışma retrospektif bir çalışmadır. DM tanısı olmayan toplam 366 hasta iki gruba ayrılmıştır. 153 hasta MS tanısı olan grupta, 213 hasta MS tanısı olmayan grupta incelenmiştir. MS, NCEP-ATP III kriterlerine göre tanımlanmıştır. KMN; koroner anjiografiden 48-72 saat sonra serum bazal kreatinin değerinde ≥%25 veya ≥0.5mg/dl artış olması şeklinde tanımlanmıştır. Bulgular; Hastaların ortalama yaşı 61.3'tür. Her iki grubun klinik, biyokimyasal ve prosedürel özellikleri incelendiğinde, kadın cinsiyet, ürik asit seviyeleri, vücut kitle indeksi ve MS parametreleri MS grubunda daha fazladır (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction; Contrast Induced Nephropathy (CIN) is the third most common cause of acute kidney injury that develops in hospitalized patients. Moreover, it is related to increased morbidity and mortality, long hospital stays and potential risk of dialysis. In order to prevent these complications, patients that are prone to develop CIN need to be identified and prophylactic methods need to be applied. Aim; It is aimed to investigate the effects of metabolic syndrome (MetS) on development of CIN in patients undergoing an elective percutaneous coronary intervention (PCI) who are not diagnosed as having diabetes mellitus (DM). Material and Method; This is a retrospective study. A total of 366 patients who are not diagnosed with DM are divided into two groups. 153 patients are studied in the group of patients with MetS, 213 patients are studied in the group of patients without MetS. MetS is defined with respect to the NCEP-ATP III criteria. CIN is defined as having an increase of ≥25% or ≥0.5 mg/dl in the basal serum creatinine level within 48-72 hours after coronary angiography. Results; The average age of the patients is 61.3.